Dramă pentru Juventus! Nu a prins nici măcar Europa League, din cauza unui gol marcat în minutul 90+2

juventus Conference League Italia
Data publicarii: Luni 05 Iunie 2023, 10:44
Data actualizarii: Luni 05 Iunie 2023, 10:44

Depunctată după ce a fost acuzată de fraudă fiscală, Juventus a încheiat sezonul în afara locurilor de Champions League.

Echipa care a dominat fotbalul italian timp de nouă ani are un nou sezon dezamăgitor.

Juventus a încheiat sezonul pe locul șapte și va juca în Conference League

După ce au pierdut zece puncte, ca urmare a acuzaților de fraudă fiscală, torinezii au încheiat sezonul pe locul șapte, chiar dacă au câștigat în ultaim etapă, pe terenul lui Udinese.

Rezultatul din meciul AS Roma - Spezia 2-1 o va trimite pe Juventus în UEFA Conference League în sezonul următor. Paulo Dybala a marcat golul victoriei pentru echipa lui Jose Mourinho chiar în prelungirile partidei.

Chiar dacă echipele participante în UEFA Champions League erau deja decise în Serie A, cu o etapă înainte de final, lupta era ”încinsă” pentru locurile 5-7, unde Atalanta, AS Roma și Juventus au fost despărțite de doar două puncte.

Atalanta și AS Roma vor juca în sezonul următor al Europa League, în timp ce Napoli, Lazio, Inter și AC Milan și-au asigurat deja calificarea în Champions League.

Ultima oară când Juventus a încheiat un sezon pe locul șapte a fost în 2010-2011.