VIDEO Dezastrul Napoli! Campioana en-titre a Italiei ratează calificarea în cupele europene

Napoli Amir Rrahmani Fiorentina Khvicha Kvaratskhelia Italia
Data publicarii: Sambata 18 Mai 2024, 09:20
Data actualizarii: Sambata 18 Mai 2024, 09:26

Khvicha Kvaratskhelia și compania mai au de jucat doar ultima etapă din Serie A.

Echipele Fiorentina şi SSC Napoli au terminat la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 37-a (penultima) a campionatului de fotbal al Italiei, disputat vineri seară la Florenţa.

Napoli a deschis scorul prin Amir Rrahmani (8), însă gazdele au întors rezultatul până la pauză, graţie golurilor lui Cristiano Biraghi (40) şi M'Bala Nzola (42).

Oaspeţii au mai marcat încă o dată în repriza secundă, prin Khvicha Kvaratskhelia (57).

Câştigătoarea titlului de campioană în sezonul trecut, Napoli se pregăteşte să încheie un sezon dezastruos, fiind pe punctul de a rata calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene.

Napoli spune ”ciao” Europei

Napoli ocupă locul al nouălea în clasament, la două puncte distanţă de Fiorentina, aflată pe poziţia a opta, ultima care asigură participarea la competiţiile continentale, dar trupa din Florența are o partidă mai puţin disputată.

Gruparea "viola" urmează să evolueze pe 29 mai în finala Europa Conference League, împotriva grecilor de la Olympiakos Pireu.

Meciurile din penultima etapă din Serie A

Sâmbătă se dispută meciurile Lecce - Atalanta Bergamo şi Torino FC - AC Milan.

Duminică sunt programate partidele Sassuolo - Cagliari, Monza - Frosinone, Udinese - Empoli, Inter Milano - Lazio Roma şi AS Roma - Genoa.

Echipa se va încheia luni, cu întâlnirile Salernitana - Hellas Verona şi Bologna - Juventus Torino.