VIDEO Derby fără istoric în Serie A! Inter a zdrobit-o pe AC Milan pentru a cincea oară consecutiv, în ultimul an

Serie A AC Milan Derby della Madonina Inter Milano Italia
Data publicarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 21:13
Data actualizarii: Sambata 16 Septembrie 2023, 21:26

Inter Milano și AC Milan au jucat în Derby della Madonnina, în etapa a patra din Serie A.

Inter Milano a obținut o nouă victorie răsunătoare în fața rivalei din oraș, impunându-se la scor, 5-1. În urma acestui rezultat, formația antrenată de Simone Inzaghi este lider în Serie A, cu punctaj maxim după cele patru etape.

Inter Milano a controlat în întregime partida de pe stadionul Giuseppe Meazza şi a învins pe AC Milan, după o întâlnire din care mai mult de jumătate s-a disputat pe o ploaie torenţială.

Mkhitaryan a deschis scorul în minutul 5, apoi Marcus Thuram a majorat scorul la 2-0 în minutul 38. AC Milan a părut că poate reintra în meci după golul marcat de Rafael Leao în minutul 57, însă Mkhitaryan a reuşit „dubla” în minutul 69 şi a readus-o pe Inter la un avantaj de două goluri. Hakan Calhanoglu a transformat un penalty în minutul 79, iar Frattesi a definitivat scorul final în favoarea lui Inter.

Este a cincea victorie consecutivă  a interiştilor în Derby della Madonnina în ultimul an calendaristic şi pentru prima oară din 2010 când câştigă la o diferenţă de patru goluri.