Ciprian Tatarusanu AC Milan AS Roma Serie A Italia
Data publicarii: Luni 09 Ianuarie 2023, 00:01
Data actualizarii: Luni 09 Ianuarie 2023, 00:01

AC Milan și AS Roma au remizat pe San Siro, scor 2-2, în runda cu numărul 17 din Serie A. Ciprian Tătărușanu a fost titular la gazde și a încasat cele două goluri pe final.

Neînvinsă în ultimele patru meciuri de campionat, Milan avea nevoie de victorie pentru a reveni pe locul secund, în spatele liderului Napoli, însă echipa lui Stefano Pioli a fost egalată în prelungiri.

AC Milan - AS Roma 2-2. Tătărușanu a încasat două goluri pe final

"Rossonerri" au deschis scorul după jumătate de oră. După un corner executat de Sandro Tonali, stoperul Pierre Kalulu a lovit cu capul din opt metri și l-a învins pe Rui Patricio, a cărui intervenție nu a fost suficientă.

Milan și-a majorat avantajul în minutul 77, iar totul părea că se îndreaptă către o victorie a echipei lui Pioli. Rafael Leao a avansat în flancul stâng, a pătruns în centru și l-a găsit excelent în careu pe Tomasso Pobega, care a făcut 2-0 cu un șut cu stângul.

Finalul de pe San Siro a fost incendiar. Ciprian Tătărușanu a fost învins la primul șut pe poartă al Romei, în minutul 87. Lorenzo Pellegrini a executat excelent un corner, iar Roger Ibanez a lovit imparabil cu capul, fără șansă pentru goalkeeper-ul român.

Fără Jose Mourinho, suspendat, AS Roma a smuls un punct în minutul 90+4, cu un gol venit în urma unei noi faze fixe. Tot Pellegrini a executat lovitura liberă din lateral, Tătărușanu a respins minge expediată cu capul de Nemanja Matic, însă balonul a ajuns în careul mic la Tammy Abraham, care a îndeplinit o formalitate.

S-a terminat 2-2, iar AC Milan rămâne pe locul 3 în Serie A după 17 etpe, cu 37 de puncte, la egalitate cu Juventus și la șapte lungimi în spatele liderului Napoli.

De partea cealaltă, AS Roma se află pe poziția a șasea, care duce în Conference League, cu 31 de puncte.