AC Milan, aproape să rateze locurile de Champions League. A fost învinsă de o echipă care speră să scape de retrogradare

Serie A AC Milan Champions League Spezia Italia
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 22:07
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 22:20

După înfrângerea din prima manșă a semifinalelor Champions League, AC Milan a bifat și un rezultat negativ și în campionat.

Campioana din sezonul trecut din Serie A s-a înclinat cu scorul de 2-0 pe terenul celor de la Spezia, într-un meci din etapa a 35-a din Serie A, şi este în pericol să rateze calificarea în Champions League.

AC Milan, la careCiprian Tătăruşanu a fost rezervă, a avut o evoluție modestă, înaintea returului din semifinalele Champions League. Echipa antrenată de Stefano Pioli a fost învinsă în tur de Inter Milano, scor 2-0.

Premyslaw Wisniewski a deschis scorul în minutul 75, iar zece minute mai târziu Salvatore Esposito a transformat o lovitură liberă.

Situație complicată în clasament pentru AC Milan

În clasament, cu trei etape înaintea încheierii campionatului, AC Milan este pe locul cinci, la 2 puncte de formaţia de pe locul patru, marea rivală Inter, care are un meci mai puțin disputat.

Spezia a acumulat 30 de puncte şi şi rămâne pe locul 18, primul retrogradabil, fiind devansată la golaveraj de Verona, ce are un meci mai puţin disputat.