Ziua surprizelor la EURO: Ungaria 2-0 Austria, Portugalia 1-1 Islanda. Rezumatele VIDEO

Data publicarii: Miercuri 15 Iunie 2016, 10:54
Data actualizarii: Miercuri 15 Iunie 2016, 11:19

Ziua de marti a adus si ultimele meciuri din prima etapa a grupelor turneului final al UEFA EURO 2016™. Ungaria a invins Austria cu 2-0, in timp ce Portugalia si Islanda au remizat 1-1 in grupa F.

Ungaria a produs una dintre marile surprize de pana acum la turneul final al UEFA EURO 2016™. Plecata cu sansa a doua, Ungaria a invins cu 2-0 Austria, prin golurile lui Adam Szalai (min. 62) si Zoltan Stieber (87).

In cel de-al doilea meci, Portugalia a deschis scorul in prima repriza a meciului cu Islanda prin Nani (31), insa nordicii au egalat la 5 minute dupa pauza, prin Bjarnasson (50). Pe final, islandezii au fost chiar aproape de a da o mare lovitura, insa au ramas cu rezultatul de egalitate.

Islanda se afla la primul turneu final din istorie, iar Bjarnasson este primul islandez care inscrie la un EURO.

In tribunele stadionului din Saint Etienne au fost circa 15 mii de islandezi, adica undeva la 5% din populatia totala a tarii.

Meciurile s-au disputat la Bordeaux si Saint Etienne.

Clasamentul grupei F dupa prima etapa

1. Ungaria 3p
2. Portugalia 1p
3. Islanda 1p
4. Austria 0p

*locul 3 poate duce si el in optimile de finala. Cele mai bune 4 locuri 3 din totalul grupelor, sase la numar, se vor califica in faza urmatoare a turneului final