Data publicarii: Duminica 31 Mai 2009, 18:26
Data actualizarii: Duminica 31 Mai 2009, 18:51

UCM Resita a reusit sa castige pentru a treia oara consecutiv Challenge CUP, dupa ce a invins in deplasare cu 25-20 echipa CSU Suceava.

Partida a inceput echilibrat, 3-3 (min. 9), dar oaspetii au reusit detasarea pe fondul eliminarii a doi adversari (3-6, min. 12). Sucevenii nu au gasit antidot pentru interul Butulija, care a depasit lejer apararea gazdelor in primul sfert de ora (4-7). CSU a platit tribut apararii "visatoare", spre deosebire de adversari, care au pus accentul pe faza defensiva, iar diferenta s-a vazut treptat. Jucatorii moldoveni au "clacat" in minutul 18, cand Bursuc l-a faultat dur din spate pe Butulija, vazand cartonasul rosu direct (7-10). Acela a parut sa fie momentul-cheie al confruntarii, desi se petrecea devreme, dar CSU Suceava a revenit din "corzi" (11-13, min. 27), dupa ce fusese condusa si cu cinci goluri. Acelasi Butulija a fost insa jucatorul resitean care a readus linistea in tabara sa, scorul pauzei fiind 12-17.

La reluare, oaspetii si-au marit avantajul, 12-21 (min. 36), dar l-au pierdut pe experimentatul pivot Eremia Piriianu, care a primit cartonas rosu, pentru ca adunase trei eliminari a cate doua minute. Handbalistii de la UCM Resita s-au "adunat" parca si mai mult in joc, iar experienta lor superioara in meciuri cu miza a transat soarta returului finalei, in pofida eforturilor adverse (19-23, min. 55).

Scorul general al finalei Challenge Cup a fost 50-47, favorabil echipei antrenate de Aihan Omer, in timp ce "secundul" sau de la nationala, Petru Ghervan, a fost nevoit sa se consoleze cu prima calificare in ultimul act din istoria CSU Bucovina Suceava.

Marcatori:
CSU Suceava: Adomnicai 8, Ignat 4, Bibirig 2, Chirut 2, Tcaciuc 2, Mitrea 1, Gavriloaia 1.

UCM Resita: Butulija 9, Ciubotariu 4, Pasici 4, Rohozneanu 3, Piriianu 2, Tucanu 2, Irimescu 1.

In partida tur a finalei, CSU Bucovina Suceava castigase in deplasare, pe terenul resitenilor, cu 27-25. UCM Resita a castigat pentru a treia oara consecutiv Challenge Cup, trofeul urmand a ramane definitiv in vitrina clubului, conform regulamentului EHF.