VIDEO Prima infrangere in Liga: Zvezda 27-26 Oltchim!

Data publicarii: Sambata 14 Noiembrie 2009, 17:35
Data actualizarii: Sambata 14 Noiembrie 2009, 21:55

Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa in deplasare de rusoaicele de la Zvezda Zvenigorod, cu scorul de 27-26 (12-10), intr-un meci din grupa C a Ligii Campionilor.

- Duminica, 19:00 Liga Campionilor: HCM – Chekhovskie Medvedi
- Joi, 18.00 Chehovskie Medvedi - HCM Constanta
- Steaua invinsa, scor 27-22 de HC Conversano in Cupa Cupelor!

Oltchim a inceput motivata disputa cu rusoaicele, avand la discretie jocul in primul sfert de ora (3-6, minutul 11). Treptat, gazdele au remontat diferenta, mai intai egaland (6-6) si apoi trecand la conducere, pe fondul inexactitatilor din tabara valceana.

Dominatia Zvezdei a durat pana la finalul reprizei, 12-10, dar a continuat si in debutul partii secunde, 15-12 (min. 34). Antrenorul Radu Voina a avut emotii mari in minutul 36, cand extrema stanga Iulia Puscasu s-a accidentat la glezna dreapta, in conditiile in care primele optiuni pentru acest post la echipa nationala, Elisei-Ardean si Balint au suferit rupturi de ligamente, inaintea participarii la CM din China. La capitolul accidentari s-a "inscris" Roxana Gatzel insa, careia i-a fost spart nasul dupa o ciocnire pe contraatac, cu portarul advers Suslina (min. 49).

Oltchim a reusit egalarea, cand mai erau 7 minute de joc (23-23), dar nu a putut intoarce soarta partidei pana la final, fiindu-i greu de depasit o aparare adversa masiva, dar pe alocuri si propriile greseli. Scor final: 27-26, iar Oltchim inregistreaza prima infrangere a sezonului in Liga Campionilor si mai frustrant, rateaza sansa de a se califica inca de acum in sferturile de finala ale competitiei.

Marcatoarele echipei Oltchim au fost Nechita 6 goluri, Stanca 6, Lecusanu 4, Neagu 4, Puscasu 2, Maier 2, Meirosu 1, Manea 1, in timp ce de la Zvezda s-a remarcat Andryushina, cu 6 goluri.

Campioana Ungariei la handbal, Gyor ETO, care evolueaza in grupa C a Ligii Campionilor, alaturi de Oltchim Ramnicu Valcea, a invins sambata, in deplasare, formatia spaniola SD Itxako, cu scorul de 20-14.
Oltchim a fost invinsa la randul sau in partida de sambata, in deplasare, la Zvezda Zvenigorod, scor 27-26.

Astfel, clasamentul grupei C, ale carei meciuri s-au incheiat in 2009, este urmatorul:

1. Oltchim 6 puncte
2. 2. Zvezda 5 puncte
3. Gyor ETO 4 puncte
4. SD Itxako 1 punct.

Meciurile din grupa C, din care mai sunt de disputat doua etape, se vor relua in luna ianuarie 2010.
Primele doua clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare vor obtine calificarea in cele doua grupe principale, adica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.
Obiectivul campioanei Romaniei in acest sezon este jucarea finalei Ligii Campionilor, dupa ce anul trecut a atins faza semifinalelor.

Steaua invinsa, scor 27-22  cu HC Conversano in Cupa Cupelor!

Steaua Bucuresti a fost invinsa, sambata, in deplasare, de campioana Italiei HC Conversano, cu scorul de 27-22 (13-11), in prima mansa din turul trei al Cupei Cupelor.

Italienii au dominat partida inca de la inceput, iar dupa ce la pauza aveau doar doua goluri avans (13-11), au marit diferenta in ultima parte a partidei (21-16, min. 44 si 27-21, min. 53).

Vicecampioana Italiei si-a trecut in cont victoria primei manse, dupa un joc sub asteptari al stelistilor, care au ocazia revansei pe teren propriu, peste o saptamana. Pentru adversara Stelei a jucat si interul ex-dinamovist Mircea Muraru, care s-a transferat la HC Conversano in luna septembrie.

Tot sambata, pe teren propriu, HC Odorhei a invins formatia macedoneana Pelister 08 Bitola, cu scorul de 31-21 (19-8), in prima mansa din turul trei al Challenge Cup.