Victorie mare pentru Dinamo în Liga Națională de handbal. Mamdouh, decisiv pe final

Handbal
Data publicarii: Miercuri 10 Noiembrie 2021, 20:03
Data actualizarii: Miercuri 10 Noiembrie 2021, 20:07

Elevii lui Xavi Pascual au trecut de CSM București. Fiul antrenorului a fost cel mai bun marcator pentru trupa din Ștefan cel Mare.

• Liga Zimbrilor, etapa a noua: Dinamo – CSM București 29-25 (14-12)
După două săptămâni de pauză, rezervate acțiunilor echipelor naționale, handbaliștii s-au întors la campionatul național. În deschiderea etapei a 9-a, Dinamo a întlnit pe teren propriu concitadina CSM București.

Trupa antrenată de Xavier Pascual a controlat meciul de la început la final și și-a trecut în cont cea de a noua victorie stagională.

Cea mai mare diferență pe tabelă a fost consemnată în minutul 41, 22-15 pentru Dinamo, însă CSM nu a renunțat, mizând pe forma bună a portarului Bucătaru. Mamdouh Shebib a închis meciul cu două goluri frumoase, în minutele 58 și 60.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr – Pascual 5, Shebib 5, Bizău 4, Gurbindo 3, Racoțea 2, Ghionea 2, Negru 2, Nantes Campos 2, Khairi 2, Sorhaindo 1, Bannour 1, Militaru, Gavriloaia. Antrenor: Xavier Pascual.

CSM: Bucătaru – Teixeira 6, Tărîță 3, Botea 3, Rotaru 3, Ungureanu 3, Onyejekwe 3, Szasz 2, Mitu 1, Aslanian 1, Capotă, Jerebie, Turcu, Asoltanei, Voica. Antrenor: Eliodor Voica.