UCM Resita s-a calificat in turul trei al Cupei EHF!

Cupa EHF UCM Resita Handbal
Data publicarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 15:13
Data actualizarii: Duminica 18 Octombrie 2009, 15:14

Vicecampioana Romaniei la handbal masculin, UCM Resita s-a calificat, duminica, in turul trei al Cupei EHF, desi a fost invinsa, in partida retur, din turul secund al competitiei, in deplasare, de formatia ceha HCB OKD Karvina, scor 29-28 (14-14).

UCM Resita a condus inca din debutul confruntarii, dar nu la diferente mai mari de doua goluri (9-7 si 12-10, min 23). Cehii, avandu-l in prim-plan pe acelasi Zdrahala, cel mai bun jucator al lor in tur, au revenit spre pauza, egaland la 13, pentru a merge la vestiare tot sub semnul echilibrului, 14-14.

UCM a iesit de la vestiare la fel de montata ca in debutul partidei (20-16, min. 42) si a reusit sa domine si repriza secunda (24-19, min. 49), dar spre final a cedat suprematia, fiind egalata (26-26, min. 55). Zdrahala a marcat ultimul gol al meciului, 29-28 pentru Karvina, care a adus o victorie de palmares cehilor, dar nu si calificarea, care a revenit formatiei UCM Resita, ca urmare a victoriei concludente din tur, 40-32 (21-12).

UCM Resita este debutanta in Cupa EHF, dupa ce in ultimele trei sezoane a cucerit consecutiv Challenge Cup.

Tragerea la sorti pentru turul trei al Cupei EHF va avea loc marti, de la ora 12.00, la sediul forului european de profil, din Viena.
Prima mansa din turul trei se va disputa in 14-15 noiembrie, iar cea de-a doua o saptamana mai tarziu.