Thriller în primul meci din Final 4! Barca, OUT din finala mare după ce Magdeburg s-a impus la loviturile de departajare! Un singur gol din cinci aruncări pentru catalani

Barcelona magdeburg Handbal
Data publicarii: Sambata 17 Iunie 2023, 19:12
Data actualizarii: Sambata 17 Iunie 2023, 19:13

Magdeburg și Barcelona s-au duelat în primul meci al Final Four-ului ce se dispută la Koln, în Germania.

Meciul dintre cele două a fost unul senzațional. Barcelona era neînvinsă în Champions League din 2021 și avea două finale câștigate la Koln, însă gruparea din Germania a reușit să facă surpriza. Barca a intrat cu avantaj de două goluri la pauză. Cele două au încheiat la egalitate în timpul regulamentar, scor 31-31, cu catalanii cerând o lovitură de la șapte metri după ce în ultimul atac au aruncat de la distanță, iar un adversar a respins de pe linia careului.

Arbitrul a verificat faza cu ajutorul VAR și a decis că nu s-a comis vreo „infracțiune”. Prelungirile s-au încheiat 38-38, iar la loviturile de departajare, Barcelona a reușit să marcheze o singură dată din cinci aruncări, portarul lui Magdeburg, Mike Jensen, intervenind decisiv la ultima aruncare.