Încleștări tari în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin! Cum arată lupta pentru medalii

Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 04 Iunie 2023, 14:11
Data actualizarii: Duminica 04 Iunie 2023, 14:16

România nu a avut reprezentantă în competiția stelelor de la Budapesta.

Vipers Kristiansand, deţinătoarea trofeului, va întâlni echipa maghiară Ferencvaros în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, duminică, la Budapesta.

Vipers, care a trecut, sâmbătă, în semifinale, de altă echipă maghiară, Gyori Audi ETO KC, cu 37-35 (23-18), are şansa de a realiza triplă. În finala ediţiei precedente, Vipers o învinsese pe Gyor cu 33-31.

Suedeza Jamina Roberts (8 goluri), cehoaica Marketa Jerabkova (7) şi rusoaica Ana Viahireva (5) au fost decisive pentru formaţia scandinavă. De la Gyor s-au remarcat Stine Oftedal (11 goluri) şi Ana Gros (9).

În cealaltă semifinală, FTC-Rail Cargo Hungaria a învins-o pe Team Esbjerg cu 30-29 (13-17), marcând golul victoriei în ultima secundă de Emily Bolk. Ferencvaros a avut o revenire formidabilă după pauză, dar a fost condusă la victorie de Angela Malestein (7 goluri), Emily Bolk (6), Katrin Klujber (5), Andrea Lekic (5). De al daneze s-au evidenţiat Nota Mork (7) şi Henny Reistad (7).

În sferturi, Vipers a trecut de CS Rapid Bucureşti cu 31-25 şi 40-31, iar Esbjerg a dispus de CSM Bucureşti cu 32-28 şi 33-31.

În finala mică se vor duela, duminică, de la ora 16:15, învinsele Gyor ETO şi Team Esbjerg, iar pentru câştigarea Ligii Campionilor vor juca, de la ora 19:00, învingătoarele din semifinale, Vipers şi FTC Budapesta.