Data publicarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 19:55
Data actualizarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 22:40

Steaua a pierdut cu 24-20 returul cu sarbii d ela Kolubara insa a reusit sa se califice in semifinalele Cupei Cupelor dupa ce in tur castigase cu 31-26.

Replica buna a stelistilor din debutul meciului i-a enervat la culme pe sarbi (3-4, min. 11), care au ripostat fara pic de fair-play in minutul 13. Rasici a sarit la bataie la Savenco, iritat ca a fost contrat pe atac, iar din spate, Pribak l-a tras de par pe acelasi Savenco. Arbitrii i-au pedepsit mai tare tot pe stelisti, Savenco si Cian fiind eliminati cate doua minute, in timp ce Kolubara l-a pierdut doar pe Pribak, tot pentru doua minute.

Incidentul i-a motivat mai mult pe jucatorii antrenati de Bozo Rudici, stelistii egaland in minutul 22, 6-6, si reusind sa ramana in joc si pe finalul primei reprize, 10-10, dupa 30 de minute, in care s-au aruncat pe teren si sticle de plastic din tribune.

La reluare, sarbii au apasat pe viteza de acceleratie, 14-11 (min. 35), dar nu au putut mentine ritmul, fiind egalati de Steaua, in doar patru minute, 14-14. Stelistii au reluat apararea agresiva si compacta, iar in atac au profitat de fiecare culoar din defensiva gazdelor, 17-17 (min. 49), fiind huiduiti de cate ori atingeau mingea. Meciul a continuat echilibrat, stelistii reusind sa preia si conducerea, 18-19 (min. 53), dar au mai mai marcat un singur gol pana la final. Stavrositu a pierdut mingea la ultimul atac, cu 10 secunde inaintea finalului, primind cartonas rosu direct pentru ca a aruncat mingea inafara terenului. Sarbii au atacat rapid, dar nu au reusit sa marcheze, Steaua obtinand o calificare dramatica in semifinale, datorita victoriei din tur, cu 31-26.
La calificarea in semifinale au contribuit decisiv si portarii Ivezici (13 interventii) si Cenusa (3 aruncari aparate din 5, de la 7 metri).

Marcatorii echipei steliste au fost Cian 4 goluri, Manea 4, Georgescu 3, Rapciuga 3, Stavrositu 2, Stamate 1, Vujadinovici 1, Novanc 1, Saulescu 1, in timp ce pentru gazde s-a remarcat Rasici, cu 9 goluri.

Semifinalele Cupei Cupelor se vor juca in dubla mansa eliminatorie, in 24-25 aprilie (turul) si 1-2 mai (returul). Tragerea la sorti va avea loc in 6 aprilie. Steaua Bucuresti ramane singura echipa masculina romaneasca din cupele europene.
Sambata a fost "zi neagra" in handbalul masculin romanesc, trei echipe fiind eliminate din competitiile continentale. CSU Suceava si Stiinta Bacau au ratat calificarea in semifinalele Challenge Cup, iar campioana HCM Constanta s-a inclinat in fata ungurilor de la MKB Veszprem, in cursa spre sferturile Ligii Campionilor. Mai mult, la feminin, nationala a cedat in fata Ucrainei, cu 35-36, in preliminariile CE din 2010.