VIDEO Steaua - Dinamo 28-35! „Dulăii” au făcut instrucție cu „militarii” și și-au consolidat prima poziție în Liga Zimbrilor

Dinamo Andrii Akimenko Liga Zimbrilor Nicusor Negru Steaua Handbal
Data publicarii: Marti 15 Noiembrie 2022, 18:20
Data actualizarii: Marti 15 Noiembrie 2022, 19:01

Dinamo a învins-o fără drept de apel pe rivala Steaua, scor 28-35 și și-a consoligat prima poziție în clasamentul Ligii Zimbrilor.

Steaua - Dinamo 28-35

FINAL

Min. 50: Serie superbă a „militarilor”, care reușesc să marcheze patru goluri consecutive și să se apropie la patru goluri, 24-28.

Min. 40: „Dulăii” profită de superioritatea numerică și marchează două goluri consecutive de la jumătatea terenului, 19-26.

Min. 31: Start în repriza secundă!

PAUZĂ (16-21)

Min. 30: Ținut de doi steliști Ante Kuduz reușește să se desprindă de adversarii săi și să marcheze pentru Dinamo, 15-20. Tot el marchează un gol spectaculos la ultima fază a primei reprize, 16-21.

Min. 20: Steliștii se apropie la un singur gol când mai sunt 10 minute până la finalul primei reprize, 11-12.

Min. 14: Dinamo reușește să treacă în avantaj la capătul unui contraatac, scor 7-8.

Min. 12: „Dulăii” se apropie la un singu gol, după o torpilă a lui Javier Humet, 7-6, și tot el restabilește egalitatea cu o lovitură care nu-i dă nicio șansă portarului Stelei.

Min. 7: „Militarii” profită de o gafă făcută de dinamoviști în ofensivă, apoi pleacă pe contraatac și se distanțează la trei goluri, 4-1.

Min. 2: Steaua începe în forță și reușește să marcheze de două ori fără să primească gol, în primele trei minute ale meciului.

Min. 1: A început partida!

Eternul derby din handbalul românesc, Steaua - Dinamo, se joacă astăzi de la ora 17:30 în Sala Polivalentă, LIVE pe PRO ARENA și VOYO.

Dinamo este lider invincibil în acest sezon din Liga Zimbrilor, având 10 victorii în cele 10 meciuri disputate, în timp ce Steaua ocupă doar poziția a șasea.

”Ne încălzim pentru partida din Machineseeker EHF Champions League cu Wisla Plock, de săptămâna viitoare (24 noiembrie, ora 19:45), cu două meciuri în Liga Națională.

14 CSM Oradea 11 0 0 11 314 370 -56 0 0 0 0 0 0 0

Marți, ora 17:30: Steaua - DINAMO / Sala Polivalentă București - restanță din etapa a 6-a a Ligii Naționale.

Vineri, ora 17:30: CSM Bacău - DINAMO. Clubul băcăuan a solicitat ca meciul să se desfășoare la București, deoarece nu are sală disponibilă în weekend. CS Dinamo a fost de acord cu schimbarea, dar se așteaptă confirmarea din partea FRH”, a postat clubul din ”Ștefan cel Mare” pe pagina oficială de Facebook.

Negru și Akimenko, golgheterii lui Dinamo în acest sezon

Cu cele șase goluri marcate în meciul cu CSM Constanța (33-29 pentru Dinamo), Nicușor Negru a urcat pe locul 1 în topul golgeterilor dinamoviști din Liga Națională, cu 42 de goluri.

Pe locul 2 este Andrii Akimenko (41 goluri) - ucraineanul este însă lider la general, pentru că are și 37 de goluri în EHF Champions League.

Dinamo - Steaua 3-0 în meciurile directe din 2022

Dinamoviștii nu au avut probleme în ultimele derby-uri disputate cu militarii.

În acest an s-au jucat trei partide Dinamo - Steaua: 30-24 și 24-23 în sezonul precedent și 32-24 în Supercupa jucată în august.