Rusia 30-25 Romania! Nationala tremura pentru calificarea la Euro 2018. Neagu a fost cea mai buna jucatoare a Romaniei

Romania handball Europeanul de handbal Russia Handbal
Data publicarii: Miercuri 21 Martie 2018, 19:19
Data actualizarii: Miercuri 21 Martie 2018, 19:50

Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa de Rusia, cu 30-25 intr-un meci din Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Tricolorele au fost conduse de la un capat la altul al meciului si s-au ridicat in putine momente la nivelul adversarelor.

Prima repriza a fost controlata de Rusia avand chiar si 6 goluri avantaj, dar spre final romancele au revenit spectaculos, insa fara prea mari sperante, Rusia castigand prima repriza cu 2 goluri diferenta (17-15).

Dupa pauza, Rusia s-a desprins din nou a si a castigat fara drept de apel, dupa ce a condus si la opt goluri, 30-22 (55). Rusia a castigat cu 30-25.

Daria Dmitrieva a fost de neoprit, fiind cea mai buna marcatoare a Rusiei, defensiva noastra negasind aproape niciodata cheia blocarii sale, in timp ce din echipa României s-a remarcat Cristina Neagu, cea care a reusit 9 goluri.

In ciuda victoriei Rusiei, Romania ramane pe primul loc in grupa 4, la egalitate de puncte cu Rusia dar cu golaveraj superior, iar celalate doua echipe din grupa, Portugalia si Austria, se vor duela maine seara.