Rulmentul, aproape de a 3-a finala in 4 ani: 23 - 23 cu Itxako in semifinalele Cupei EHF

Data publicarii: Sambata 11 Aprilie 2009, 20:49
Data actualizarii: Sambata 11 Aprilie 2009, 20:51

Rulmentul Brasov a facut un pas important spre calificarea in finala Cupei EHF. Fetele lui Herbert Muller au terminat la egalitate, 23-23, in Spania cu Itxako Estella.

Rulmentul Brasov e foarte aproape de a juca a 3-a finala europeana din ultimii 4 ani, dupa ce a terminat la egalitate, 23 - 23 in deplasare cu Itxako Estella in prima mansa din semifinalele Cupei EHF. Gazdele de la Itxako au condus la pauza cu 12-10. Cea mai buna jucatoare a Rulmentului - Barbosa era sa se accidenteze grav in prima repriza, cand a cazut urat dupa un contraatac ratat. Barbosa si-a revenit insa, repede si, cu 8 goluri a fost cea mai buna marcatoare a Brasovului. Rulmentul putea sa castige dar Carmen Amariei a ratat 3 ocazii consecutive in finalul meciului. Fosta componenta a nationalei Romaniei, Cristina Mihai care joaca la Itxako a marcat 3 goluri. S-a terminat 23-23 si fetele lui Herbert Muller pornesc cu prima sansa in returul de la Brasov de sambata viitoare.