Romania 24-26 Ungaria | Romania pierde pe mana ei si ramane fara niciun punct in grupele principale!

Romania campionatul european de handbal Cristina Neagu Ungaria Handbal Romania - Ungaria, LIVE TEXT de la 21:30 | Meciul orgoliilor pentru 'tricolore'
Data publicarii: Luni 14 Decembrie 2020, 15:09
Data actualizarii: Marti 15 Decembrie 2020, 08:51

Romania a pierdut si meciul cu Ungaria si ramane fara puncte in Main Round.

FLUIER FINAL: Romania 24-26 Ungaria! Ramanem fara punct in grupa principala!

Min 59: Gooool Romania! Buceschi reduce din avantaj!

Min 59: Ungaria inscrie cu noroc! 26-23

Min 59: GOOOL Romania! Eliza Buceschi inscrie de la 7m!

Min 58: Lakatos inscrie din nou! Cinci goluri din sase aruncari! Ungaria se apropie de victorie!

Min 55: Lakatos inscrie dupa o actiune formidabila! Maghiarele se duc la doua goluri!

Min 55: Schatzl inscrie din nou! Este cea mai buna marcatoare a Ungariei cu sapte goluri!

Min 54: Cristina Laszlo paseaza la pivot, iar Ostase inscrie!

Bogdan Burcea cere din nou time-out!

Min 53: Ungaria inscrie si trece in avantaj!

Antrenorul Ungariei cere time-out cu 7 minute inaintea finalului!

Min 52: GOOOL Romania! Ostase inscrie din nou! E al 7-lea gol din 8 aruncari!

Min 49: Ungaria inscrie de la 7m prin Klujber!

Min 48: GOOOOOOL Romania! Faza extraordinara reusita de Cristina Laszlo! Egalam pe tabela, 20-20!

Min 47: GOOOOL Romania! Neagu ii paseaza lui Ostase care marcheaza!

Antrenorul Romaniei cere time-out, dupa ce Romania a pierdut avantajul de la pauza!

Min 44: Schatzl inscrie printr-o executie splendida din stanga!

Min 43: Ungaria inscrie!

Min 42: Gooooool Cristina Neagu! Romania egaleaza!

Min 41: Ungaria preia din nou avantajul!

Min 39: Ungaria inscrie in inferioritate, dupa o ratare incredibila a Romaniei! Este din nou egal, 17-17!

Min 37: Ungaria inscrie de la 7m!

Min 36: GOOOOOL Romania! Inscrie Cristina Neagu! 17-15

Min 35: Ungaria inscrie foarte usor prin Schatzl! Are 5 goluri din 7 aruncari!

Min 34: GOOOL Romania! Laura Popa inscrie din partea stanga cu o aruncare hotarata!

Min 34: Ungaria inscrie prin Hafra! Jucatoarea aruncat superb de la distanta!

Min 32: GOOOOL Romania! Elena Ostase fructifica o pasa venita de la Cristina Neague si inscrie!

A inceput repriza a doua!

Lorena Ostase este cea mai buna marcatoare a Romaniei de pana acum, cu patru goluri inscrise.

Se termina prima repriza! Intram in avantaj la pauza, scor 14-13! VIDEO cu interventia senzationala a Denisei Dedu!

Time-out cerut de antrenorul Ungariei cu 8 secunde inaintea finalului!

Romania a pasat de doua ori mai mult ca Ungaria in prima repriza.

Min 28: Ungaria reduce din diferenta dupa un slalom al lui Lakatos! 14-13

Min 28: GOOOOOL Romania! Neagu inscrie cel mai frumos gol al reprizei cu o aruncare superba de la distanta! Romanca s-a inaltat superb si majoreaza scorul! 14-12

Min 26: GOOOOOL Romania! Ostase inscrie dupa o noua pasa geniala a lui Laszlo!

Time-out cerut de antrenorul Romaniei, Bogdan Burcea!

Min 24: GOOOL Romania! Laszlo arunca o bomba care nu ii da nicio sansa portarului Ungariei! Este egalitate, 12-12!

Min 22: Contraatac ideal! Ostase paseaza genial pentru Laszlo care reduce din diferenta!

Min 21: Ungaria inscrie dupa ce Dedu respinsese in prima faza!

Min 20: Ce sansa are Romania! Ostase recupereaza o minge si inscrie cu o super aruncare!

Min 15: Ungaria marcheaza in superioritate numerica! 5-8

Min 14: Lorena Ostase marcheaza dintr-un contraatac dus perfect de nationala Romaniei! 5-7

Min 11: Lukacs vine pe extrema si inscrie pentru Ungaria! 4-7

Min 11: Unguroaicele inscriu cu sansa, iar Eliza Buceschi primeste dupa aceasta faza o eliminare de 2 minute! 4-6

Min 10: Ungaria preia din nou conducerea! 4-5

Min 9: GOOOOOL Romania! Lorena Ostase arunca, iar mingea intra in poarta cu noroc dupa ce portarul Ungariei era cat pe ce sa apere! 4-4

Min 8: Ungaria marcheaza dupa ce initial handbalista ratase de la 7m! 3-4

Min 7: GOOOOOOL ROMANIA! Egalam prin Nicoleta Dinca! 3-3

Min 6: GOOOOOOOL Romania! Eliza Buceschi se inalta superb si inscrie cu o lovitura puternica! 2-3

Min 5: Ungaria majoreaza scorul! 1-3

Min 5: Anca Polocoser primeste o lovitura de cot in figura, iar jucatoarea noastra are nevoie de ingrijiri!

Min 4: GOOOOL Romania! Inscrie Cristina Neagu ! 1-2

Min 3: Ungaria marcheaza din nou si este 0-2!

Min 2: Ungaria inscrie primul gol al partidei! 0-1

Partida a inceput!

Romania se dueleaza cu Ungaria in al doilea meci din a doua grupa principala de la Campionatul European de handbal feminin din Danemarca.

Ambele echipe nu mai au sanse sa se califice in semifinale, fiind singurele echipe din a doua grupa care nu au niciun punct pana acum, astfel ca meciul se anunta unul al orgoliilor, in special datorita rivalitatii imense dintre cele doua tari.

Urmatoarea victorie a Ungariei la Campionatul European ar fi a 50-a, devenind astfel a treia echipa din istorie care atinge borna, dupa Norvegia si Danemarca.

De cealalta parte, nationala Romaniei are cel mai putin eficient atac dintre echipele ramase in competitie, cu o eficienta de 49% si o medie de 21.8 goluri pe meci.

Marcatorul all-time al turneului, Cristina Neagu, e la un gol distanta de borna 260.

"Meciul impotriva Ungariei are cea mai mare importanta pentru noi, ca echipa. Vrem sa castigam puncte, nu cred ca suntem echipa care sa aiba o singura victorie la acest Campionat European. Incercam sa ne revenim, sa facem un meci bun si sa castigam cu Ungaria", a spus Cristina Neagu conform ehf-euro.com.

Romania si Ungaria s-au mai intalnit de 27 de ori de-a lungul timpului, Ungaria iesind castigatoare de 17 ori, in timp ce Romania a bifat doar 9 victorii. Ungaria a castigat 7 din cele 9 intalniri cu Romania in cadrul Campionatului European, inclusiv victoria 31-29 din urma cu doi ani.