VIDEO România - Ucraina 29-23. Meciul a fost în direct pe Pro Arena & VOYO! Fetele lui Pera s-au descuract de minune la Bistrița

Romania - Ucraina Florentin Pera Handbal Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:00
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:32

Maratonul handbalistic de la Pro Arena și VOYO a continuat și sâmbătă cu jocul „tricolorelor” împotriva Ucrainei.

România - Ucraina a fost în direct pe Pro Arena & VOYO!

Min. 60 România - Ucraina 29-23: Fetele lui Pera reușesc să se impună la Bistrița în fața adversarelor.

Min. 40 România - Ucraina 20-13: Echipa oaspete a redus diferența la opt goluri în partea a doua a meciului.

Min. 31 România - Ucraina 18-9: Partea a doua începe acum.

Min. 30 România - Ucraina 18-9: Oaspetele nu au putut să marcheze timp de patru minute, iar la finalul primei reprize, „tricolorele” au reușit să obțină un avantaj de nouă goluri.

Min. 20 România - Ucraina 9-5: Fetele lui Pera păstrează avantajul și după primele 20 de minute. Româncele arată bine, fără Cristina Neagu în lot.

Min. 10 România - Ucraina 5-2: Oaspetele au deschis scorul, însă elevele lui Pera au reușit să revină pe tabela de marcaj și să conducă în primele 10 minute ale meciului de la Bistrița.

Min. 1 România - Ucraina 0-0: Arbitrul fluieră startul meciului.

știre inițială

Naționala feminina de handbal a învins vineri reprezentativa Ucrainei, scor 29-24 (17-11), în primul meci amical de la Bistrița. Selecționata lui Florentin Pera nu s-a bazat pe mai multe jucătoare importante, printre care și Cristina Neagu.

Al doilea amical cu Ucraina are are loc azi, de la ora 17:30.

Următoarea reunire a echipei României va avea loc în 1 aprilie, la Piteşti, unde va pregăti dubla cu Portugalia, din faza play-off a Campionatului Mondial. Partidele sunt programate în 8 aprilie, la Piteşti, respectiv în 12 aprilie, la Paredes.

Lotul României pentru cantonamentul de la Bistrița

Portari: Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea), Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Elena Șerban (Dunărea Brăila)

Extreme stânga: Alexandra Dindiligan (CSM București), Ana Maria Tănasie (Minaur Baia Mare), Roberta Stamin (HC Zalău)

Extreme dreapta: Oana Borș (Minaur Baia Mare), Mihaela Mihai (CSM București)

Pivoți: Lorena Ostase (Rapid), Andreea Țîrle (Minaur Baia Mare), Nicoleta Safta (Dunărea Brăila)

Interi stânga: Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Alexandra Severin (Dunărea Brăila), Claudia Constantinescu (Dacia Mioveni), Anca Mițicuș (Minaur Baia Mare)

Interi dreapta: Daria Bucur (SCM Rm. Vâlcea)

Centri: Cristina Laslo (Gloria Bistrița), Andreea Popa (Minaur Baia Mare), Rebeca Necula (CSM Slatina), Angela Pușcaș (CSM Tg. Jiu)

VIDEO România - Ucraina 29-24