Romania revine FANTASTIC dupa un meci de chin si castiga prima partida la Mondialul din Brazilia: Romania 30-28 Tunisia! Vezi toate fazele

Handbal
Data publicarii: Sambata 03 Decembrie 2011, 20:36
Data actualizarii: Sambata 03 Decembrie 2011, 20:43

Nationala Romaniei de handbal a avut un meci infernal in debutul la CM din Brazilia.

Romania a debutat la Mondialul din Brazilia cu o victorie foarte grea in fata unei echipe cu care altadata se juca. In fata unei sali goale, Romania a deschis scorul in prima faza a meciului, dar Tunisia imediat a egalat si a preluat avantajul. La pauza, Romania a intrat in dezavantaj, 14-15 si cu o jucatoare eliminata.

Criza fetelor lui Voina a continuat si in partea a doua, iar Tunisia a avut imediat dupa pauza chiar si 3 goluri avantaj. Pe final, Talida Tolnai si Adina Fiera au jucat perfect si Romania a castigat cu 30-28.

- Sala este aproape goala.
Min 1. Valentina Ardean Elisei a marcat primul gol al partidei in secunda 20.
Min 2. In minutul 2, Tunisia a reusit sa conduca Romania pentru prima data, revenind de la 1-0.
Min 3. Aurelia Bradeanu a inscris golul 2 al Romaniei la acest mondial.
Min 5. Romania a ratat doua faze de atac consecutive. Tunisia a inscris pe contraatac si conduce pentru a 3-a oara in acest meci.
Min 6. Aurelia Bradeanu reuseste dubla in acest meci.
Min 8. Inca o ratare pentru Romania, deja a 3-a faza simpla stricata de neatentie.
Min 9. Aurelia Bradeanu arunca pe centrul portii, rateaza, Tunisia pleaca pe contraatac si marcheaza golul 5. Romania egaleaza la vaza imediat urmatoare prin Adina Fiera.
Min 10. Paslaru face minuni in poarta si scoate de doua ori intr-o singura faza. Romania 5-5 Tunisia.
Min 11. Adina Fiera marcheaza pentru 6-5 in favoarea Romaniei. Este golul 3 pentru ea in acest meci.
Min 12. Tunisia face 6-6 pe o faza de atac foarte rapida.
- Ada Nechita reuseste primul gol la acest mondial. 7-6 pentru Romania.
- Tunisia egaleaza la 7, iar Valentina Ardean primeste avertisment din partea arbitrilor pentru o intrare dura.
Min 13. Adina Fiera are un inceput foarte bun de meci. A marcat golul 4 pentru Romania in acest meci. Conducem cu 8-7.
Min 14. Tunisia egaleaza la 8 dupa o faza esuata de atac a Romaniei.
- Paslaru scoate inca o data excelent un gol ca si facut.
- Inca o ratare pentru Tunisia. Tereza Paslaru e salvata de bara.
Min 15. Florina Chintoan e eliminata 2 minute.
Min 17. Valentina Ardean marcheaza dintr-un unghi imposibil. Tunisia egaleaza la 9-9 imediat.
Min 18. Aurelia Bradeanu marcheaza pentru 10-9. Romania joaca in formula completa.
Min 20. Dubla lovitura pentru Romania! Tunisia inscrie pentru 10-11, iar Ardean este eliminata 2 minute. Romania joaca pentru a doua oara in acest meci in inferioritate numerica.
Min 22. Oana Chirila marcheaza primul gol pentru Romania. Este 11-11.
- Tereza Paslaru salveaza inca o data nationala Romaniei.
Min 23. Tunisia se tine strans de Romania. Este 12-12.
Min 24. Ada Nechita inscrie pentru 13-12.
Min 26. Tunisia egaleaza la 13 cu noroc.
Min 28. Oana Chirila marcheaza. Romania conduce cu 14-13.
Min 29. Tunisia egaleaza la 14 cu 27 de secunde inainte de pauza. Amariei rateaza pe ultimul atac al Romaniei, Tunisia pleaca pe contraatac si scoate o eliminare de 2 minute in fata Romaniei.
Min 30. PAUZA - Romania e condusa cu 15-14. Tunisia a marcat din lovitura de la 7 metri.
Min 31. Tunisia conduce pentru prima data la 2 goluri diferenta. 16:14
- Tunisia are 3 goluri in fata!!!
Min 32. Romania revine: 16-17!!
Min 33. Elisei marcheaza golul 4 in acest meci. 17-18 pentru Tunisia!
Min 36. Tunisia are in continuare doua goluri in fata:17-19.
Min 37. Oana Chirila reduce din diferenta: 18-19.
Min 40. Tunisia conduce iar la 2 goluri: 19:21
Min 44. Romania 20-22 Tunisia. O nationala pe care o bateam la 17 goluri inainte ne conduce.
Min 45. Florina Chintoan marcheaza si iar ne apropiem la un gol de Tunisia.
Min 47. Romania reuseste sa egaleze: 22-22!
Min 48. Ada Nechita marcheaza si Romania conduce: 23-22
Min 49. Aurelia Bradeanu duce scorul la 25-23
Min 50. Ada Nechita inscrie si Romania se duce la 3 goluri in fata!
Min 53. Talida Tolnai apara o lovitura de la 7 metri
Min 54. Tunisia se apropie un singur gol de Romania.
Min 55. Tunisia egaleaza: 26-26.
Min 54. Adina Fiera marcheaza: bara-bara-gol.
Min 58. Chintoan marcheaza un gol superb, peste portarul Tunisiei: 29-27.
Min 59. Fiera inscrie golul 30 pentru Romania si meciul nu mai poate fi pierdut.
Min 60. FINAL: 30-28 pentru Romania.

LOTUL ROMANIEI: Talida Tolnai, Tereza Paslaru, Denisa Dedu, Valentina Ardean-Elisei, Iulia Curea, Oana Manea, Florina Chintoan, Carmen Cartas, Carmen Amariei, Adina Fiera, Eliza Buceschi, Mihaela Tivadar, Aurelia Bradeanu, Amelia Busuioceanu, Cristina Varzaru, Adriana Nechita, Ramona Farcau, Oana Chirila.