INCREDIBIL! Cea mai mare RUSINE pentru Romania la un Mondial. Japonia a egalat in ULTIMA SECUNDA: Romania 28-28 Japonia, vezi fazele

Romania Japonia Handbal
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2011, 22:51
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2011, 23:02

In minutul 50, Romania avea 6 goluri in fata!!! Romania a facut un meci dezastruos in fata celei mai slabe echipe din Grupa de la Mondialul din Brazilia.

Romania a inceput perfect mondialul din Brazilia. Avea doua victorii din doua meciuri: 30-28 cu Tunisia si 33-27 cu Cuba.

In fata Japoniei, fetele lui Vointa s-au chinuit incredibil de mult. Japonia, o nationala cu care nimeni nu a avut probleme la acest mondial, a reusit sa se tina dupa Romania pana in ultima clipa.

In minutul 50, Romania avea 6 goluri in fata. Din cauza greselilor individuale, a ratarilor fara numar, Romania s-a vazut in fata cu numai un gol in ultimele secunde, pentru ca exact in ultima secunda a partidei japonezele sa egaleze si sa provoace una dintre cele mai mari umilinte din istorie la Mondial.

Romania merge insa cu acest egal in optimi.

FAZELE MECIULUI:
Min 1.
A inceput partida. Romania deschide scorul rapid, Japonia egaleaza la prima faza de atac.
Min 2. Romania conduce cu 2-1.
Min 3. Chintoan inscrie pentru 3-1. Este ziua ei, face 26 de ani astazi.
Min 4. Japonia reuseste sa egaleze: 3-3
Min 5. Japonia conduce in premiera in acest meci: 3-4
Min 7. Elisei inscrie si Romania are 5-4.
Min 13. Japonia inscrie pentru 6-6.
Min 14. Ada Nechita inscrie din unghi: 7-6.
Min 15. Oana Chirila inscrie cu o aruncare de la 10 metri.
Min 16. Elisei inscrie golul 3 in acest meci: 9-7
Min 18. Oana Chirila este eliminata 2 minute.
Min 19. Amariei marcheaza dupa o fenta superba.
Min 20. Japonia inscrie de la 7 metri, 10-9 pentru Romania.
Min 21. Japonia primeste prima eliminare de 2 minute din acest meci.
Min 23. Japonia reuseste sa egaleze: 10-10. Romania nu a marcat in superioritate numerica.
Min 24. Carmen Amariei inscrie, Romania conduce cu 11-10
Min 25. Japonia egaleaza la 11.
Min 27. Chintoan trimite in bara pe contraatac, Japonia reuseste sa inscrie si conduce cu 12-11
Min 29. Chintoan rateaza iar in situatie de 1-1 cu portarita Japoniei.
- Romania preia conducerea, 13-12, cu 20 de secunde inainte de pauza.
PAUZA
Min 30.
Japonia marcheaza: 13-13
Min 31. Amariei da golul 3: 14-13 pentru Romania.
Min 35. Oana Chirila duce scorul la 16-14.
Min 36. Cristina Varzaru scoate o lovitura de la 7 metri si o eliminare. Romania rateaza lovitura.
Min 38. Elisei inscrie si Romania se duce in fata la 4 goluri.
Min 41. Elisei inscrie golul 6 in acest meci de la 7 metri.
Min 45. Romania inscrie primul gol pe contraatac in acest meci: 21-17.
Min 46. Tivadar e eliminata 2 minute.
Min 47. Elisei inventeaza un gol si Romania se distanteaza pentru prima oara in acest meci la 5 goluri.
Min 48. Japonia inscrie de la 7 metri: 22-18 pentru Romania
Min 50. Romania se distanteaza la 6 goluri, dupa reusita lui Varzaru.
Min 52. Romania are doua jucatoare eliminate, Japonia are 7 metri si marcheaza: 24-22
Min 53. Amariei greseste, Japonia recupereaza si marcheaza: 24-23 pentru Romania.
Min 55. Elisei inscrie 25-23.
Min 56. Japonia inscrie al 7-lea gol de la 7 metri.
Min 57. Chintoan marcheaza si Romania are avans de 2 goluri.
Min 58. Aurelia Brandeanu inscrie pentru 28-25. Romania primeste insa o eliminare pe atacul Japoniei.
Min 59. Japonia s-a apropiat la un gol, Romania are un om in minus.
Min 60. Japonia egaleaza in ultimele secunde.

LOTUL ROMANIEI: Talida Tolnai, Tereza Paslaru, Denisa Dedu, Valentina Ardean-Elisei, Iulia Curea, Oana Manea, Florina Chintoan, Carmen Cartas, Carmen Amariei, Adina Fiera, Eliza Buceschi, Mihaela Tivadar, Aurelia Bradeanu, Amelia Busuioceanu, Cristina Varzaru, Adriana Nechita, Ramona Farcau, Oana Chirila.