Romania BATE CUBA la Mondial: 33-27: Vezi aici toate fazele meciului

Romania cuba Handbal
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2011, 11:00
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2011, 20:57

Doua meciuri, doua victorii pentru Romania la Mondialul din Brazilia.

Dupa ce a invins-o in primul meci pe Tunisia cu 30-28, Romania a reusit sa castige si in fata Cubei la Mondialul din Brazilia cu 33-27.

Fara Oana Manea, accidentata in prima partida, Romania a condus pentru prima data din minutul 9. La pauza, fetele lui Voina au avut 20-14 si si-au pastrat avantajul de 6 goluri pana la final.

In ultimele minute, Romania a mai primit o veste rea: Amariei s-a lovit destul de rau la mana si a avut nevoie de interventia medicilor.

FAZELE MECIULUI AICI:

Min 1. Cubanezele au lovitura de start
- Cuba deschide scorul in primele 20 de secunde.
Min 2. Oana Chirila rateaza, din fericire Romania ramane in posesie.
- Romania primeste o lovitura de la 7 metri si are superioritate 2 minute.
- Oana Chirila egaleaza.
Min 3. Cuba reuseste sa marcheze si conduce cu 2-1 in inferioritate numerica.
- Valentina Ardean-Elisei egaleaza imediat pentru Romania.
Min 4. Cuba se tine bine in inferioritate numerica si reuseste al doilea gol. Toate cele 3 goluri marcate pana acum de Cuba au fost reusite de Miranda.
Min 5. Adina Fiera egaleaza pentru Romania: 3-3.
- Interul-stanga, Miranda, marcheaza golul 4 pentru Cuba.
- Florina Chintoan egaleaza in faza imediat urmatoare a Romaniei.
Min 7. Talida Tolnai reuseste in acest minut prima interventie buna din meci, dar pe contraatac Romania face fault si primim gol usor. Romania nu a condus niciodata in acest meci.
Min 8. Adina Fiera inscrie si aduce egalarea la 5 a Romaniei. Tolnai apara din nou, Romania greseste iar in atac, iar Cuba rateaza pe contra.
Min 9. Oana Chirila inscrie pentru a doua oara in acest meci si Romania conduce in premiera: 6-5.
Min 10. Miranda inscrie al 5-lea gol din acest meci si reuseste sa duca scorul la 6-6.
- Oana Chirila marcheaza golul 3 din acest meci si Romania are 7-6.
Min 11. Talida Tolnai apara, iar Cristina Varzaru marcheaza primul gol la acest mondial: Romania are un avans de doua goluri. 8-6.
- Talida reuseste din nou sa apere excelent, iar Cristina Varzaru da golul 3.
Min 12. Elisei inscrie pentru 10-6 si Romania se distanteaza.
Min 13. Cuba reduce din diferenta: 10-7 scorul in acest moment.
Min 14. Florina Chintoan marcheaza pe contraatac, Romania are iar 4 goluri in fata.
- Cuba reuseste sa inscrie pe o neatentie a apararii Romaniei.
Min 15. Cristina Varzaru reuseste golul 3 in acest meci pe contraatac.
Min 16. Adina Fiera primeste un avertisment dupa o intrare dura. Cuba inscrie, Romania are 12-9.
Min 17. Romania joaca in inferioritate numerica. Aurelia Bradeanu a vazut eliminare 2 minute.
Min 19. Adina Fiera paseaza groaznic direct la adversar, iar Cuba marcheaza.
- Cuba revine in meci in timp ce Romania e in inferioritate numerica: 12-11
Min 20. Amariei obtine o lovitura de la 7 metri.
Min 21. Romania inscrie si este 13-11.
- Varzaru scoate o lovitura de la 7 metri. Aurelia Bradeanu marcheaza: 14-11.
Min 22. Amariei strica o faza de atac pentru Romania. A intrat in semicerc, a aruncat la poarta, dar arbitrii au oprit faza.
Min 23. Cristina Varzaru inscrie al 4-lea gol al ei in acest meci. E 15-11 pentru Romania.
Min 24. Elisei inscrie si Romania se distanteaza la 5 goluri.
- Cubanezele marcheaza: e 16-12
Min 25. Gol pentru Romania: 17-12.
Min 26. Romania ajunge la o diferenta de 6 goluri.
- Cuba inscrie: 18-13.
Min 28. Romania isi mentine avantajul de 5 goluri.
Min 29. Romania inscrie golul 20 in acest meci.
S-a terminat prima repriza: 20-14.
Min 30. A inceput repriza secunda
- Romania rateaza primul atac al reprizei.
Min 31. Ramona Farcau inscrie primul gol al ei la acest mondial: 21-14 pentru Romania.
- Iulia Curea inscrie primul gol la mondia: 22-14
Min 32. Miranda a marcat al 8-lea gol in acest meci.
Min 34. Romania se distanteaza: 23-15.
Min 35. Cuba marcheaza de la 7 metri.
Min 36. Bradeanu rateaza pentru prima data in acest meci de la 7 metri.
Min 38. Ramona Farcau inscrie pentru 25-17. A dat 3 goluri din 3 aruncari.
Min 39. Amariei obtine o eliminare a unei jucatoare din Cuba si o aruncare de la 7 metri.
- Ramona Farcau inscrie golul 4 din 4 aruncari.
Min 40. Mihaela Tivadar inscrie. Cuba marcheaza pe faza imediat urmatoare: 27-18.
Min 41. Carmen Amariei a primit o lovitura in fata... arbitrii au dictat fault in atac.
Min 42. Aurelia Bradeanu a fost eliminata iar. Cuba inscrie, scorul este 27-19.
Min 43. Tivadar inscrie: 28-19.
Min 45. Cuba se apropie la 6 goluri: 28-22.
Min 47. Ramona Farcau inscrie de la 7 metri.