Romania 28-22 Danemarca la Cupa Mondiala!

Danemarca Romania Handbal
Data publicarii: Marti 22 Septembrie 2009, 22:46
Data actualizarii: Marti 22 Septembrie 2009, 23:23

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins marti, la Aarhus, reprezentativa tarii gazda a Cupei Mondiale, Danemarca, scor 28-22 (14-11)!

Primul sfert de ora a apartinut danezelor, care au fortat fiecare atac si au reusit sa ramana in avantaj, chiar si cu trei goluri (9-6, min. 15). A urmat o cadere a nordicelor, cauzata si de apararea buna a Romaniei, dar si a catorva zeci de suporteri ai tricolorelor, care au dominat acustic sala din Aarhus. Danemarca nu a inscris timp de 10 minute, astfel ca scorul a ajuns la 9-11. Treptat, ofensiva a inceput sa dea randamentul asteptat, dupa ce in primele 20 de minute, antrenorul Radu Voina a incercat mai multe formule la linia de 9 metri, iar la pauza, Romania conducea cu 14-11.

In repriza secunda au existat momente oscilante de joc. Romania a condus cu patru goluri (18-14, min. 37), dupa care a urmat colapsul pentru cateva minute, interval in care Danemarca a egalat (19-19, min. 46). Spre final, tricolorele au apasat din nou pe "acceleratie", reusind sa se impuna pe merit, dupa un meci in care extrema Cristina Varzaru a fost accidentata la spate.

Marcatoarele echipei Romaniei au fost Maier 5 goluri, Amariei 4, Puscasu 4, Manea 3, Neagu 3, Vadineanu 3, Meirosu 2, Stanca 2, Ardean-Elisei 2. Din tabara daneza s-a remarcat Moller, autoare a 8 goluri.

In prima zi de la Cupa Mondiala s-au mai inregistrat rezultatele:
Ungaria-Germania 26-30 (16-11) si Norvegia-Franta 29-24 (15-11), in grupa B, respectiv Suedia-Rusia 25-23 (10-13), in grupa A, care a fost si surpriza debutului competitiei de la Aarhus.

Echipa Romaniei va continua partidele din grupa A, cu Rusia (miercuri, ora 17.00) si cu Suedia (joi, ora 17.00). Semifinalele vor avea loc sambata, de la orele 15.05 si 17.15, finala mica este programata duminica, de la ora 16.30, iar finala mare in aceeasi zi, de la ora 18.30.

La editia din 2008, reprezentativa Romaniei nu a obtinut nicio victorie.

Castigatoarea Cupei Mondiale va fi recompensata cu 25.000 de euro, finalista cu 15.000 de euro, medaliata cu bronz, cu 10.000 de euro, iar echipa de pe locul patru, cu 5.000 de euro.