FOTO ȘI VIDEO Rapid - Vipers 25-31 (12-18), în turul sferturilor Ligii Campionilor. Cu fruntea sus în fața campioanei en-titre. Greu cu Viakhireva și Katrine Lunde

Rapid - Vipers Handbal feminin Liga Campionilor Rapid Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 16:30
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 17:20

Echipa lui Rasmussen mai are speranțe minuscule pentru calificarea lui Final Four-ul de la Budapesta.

Rapid - Vipers 25-31 (12-18)

Echipa lui Kim Rasmussen a încercat să găsească breșe în defensiva lui Vipers însă norvengienele au format un zid de netrecut în apărare. Katrine Lunde (43 de ani) a mizat din nou pe simțul său de anticipație și pe reflezele formidabile, în timp ce Anna Viakhireva a stârnit mai-mereu panică în apărarea Rapidului.

Fără idei de a combate apărarea agresivă a oaspetelor, elevele lui Rasmussen au fost citite imediat de norvegiene. De la Rapid foarte puține jucătoare și-au asumat responsabilitatea să arunce de la distanță, iar Vipers a prins aripi. Anna Viakhireva a marcat 7 goluri din 13 aruncări, în timp ce de la Rapid cea mai bună marcatoare a fost Sorina Grozav, cu patru goluri din cinci aruncări. Returul e sâmbătă, în Norvegia.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

• Manşa retur se va disputa pe terenul formaţiei norvegiene, în 6 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.
  • În celelalte două partide tur din sferturi: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.
  • Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Rapid - Vipers 25-31

Min.54 Rapid - Vipers 22-27 Atac dezordonat al rapidistelor care mai irosesc o șansă de a se apropia în ultimele cinci minute ale partidei.

Min.49 Rapid - Vipers 20-26 Eliza Buceschi înscrie de pe inter stânga după un dribling scurt și o aruncare la semiînălțime. Avansul lui Vipers rămâne consistent.

Min.47 Rapid - Vipers 17-24 Katrine Lunde, protejată de o apărare perfectă, închide poarta. Nu mai au soluții elevele lui Kim Rasmussen.

Min.44 Kim Rasmussen cere time-out!

Min.42 Rapid - Vipers 17-21 Eliza Buceschi trimite un trasor devastator, fără săritură, de la 9 metri.

Min.40 Rapid - Vipers 16-20 Sorina Grozav, lob fără cusur din 7 metri, pentru legendara Katrine Lunde. Norvegiencele mai au un avans de patru goluri.

Min.38 Rapid - Vipers 15-20 Extremele sunt statice, jocul cu pivotul nu funcționează și în repriza a doua pentru Rapid. gazdele caută mult breșele în defensiva norvegiencelor și evită să arunce de la distanță.

Min.35 Rapid - Vipers 14-19 Viakhireva găsește un culoar de pătrunde și înscrie pentru Vipers în inferioritate numerică. Katrine Lunde face minuni în poartă.

Min.33 Rapid - Vipers 14-18 Kassoma se înșurubează pe pivot și înscrie cu lejeritate.

Min.31 Rapid - Vipers 13-18 Eliza Buceschi marchează primul gol al reprizei a doua!

A început repriza a doua!

12 goluri din 20 de aruncări a marcat echipa lui Rasmussen în primele 30 de minute, pe fondul unui joc neconvingător pe faza ofensivă. Extremele au fost imobile, aruncările de la 9 metri n-au fost arma principală pentru gazde. Deținătoarea trofeului a marcat de 18 ori din 28 de tentative de a scutura plasa porții apărată într-o notă bună de Șandru și Ciucă. Poate se va schimba ceva după pauză în jocul rapidistelor!

Lorena Ostase a marcat trei goluri din trei aruncări pe Rapid, fiind principala gură de tun a gazdelor. De partea cealaltă, Jerabkova a înscris de cinci ori din opt tentative.

Min.30 Rapid - Vipers 12-18. Erori mari pe faza atac. Rapid nu a construit cu luciditate și norvengiencele s-au detașat pe tabelă la șase lungimi.

Min.26 Rapid - Vipers 11-15 Denisa Șandru apără o lovitură de la 7 metri executată de Jedrakova.

Min.22 Rapid - Vipers 11-13 Gazdele se apropie la două goluri.

Min.21 Rapid - Vipers 10-13 Diana Ciucă are din nou o intervenție senzațională, iar perioada excelentă e susținută de golul Lorenei Ostase. Rasmussen a trimis-o pe teren pe Sorina Grozav.

Min.16 Rapid - Vipers 8-11 Rapid marchează de pe pe pivot prin Lorena Ostase. Echipa lui Rasmussen are dificultăți pe faza ofenisvă și contracarează cu greu jocul arțăgos al apărării lui Vipers.

Min.15 Rapid - Vipers 7-11 Chiar la jumătatea primei reprize, Kim Rasmussen cere time-out. A simțit că echipa sa e în dificultate la minus patru goluri.

Min.13 Rapid - Vipers 7-9 Rasmussen o trimite în poartă pe Diana Ciucă în locului Denisei Șandru. Anna Viakhireva marchează primul său gol.

Min.11 Rapid - Vipers 6-9 Eliza Buceschi ia o acțiune pe cont propriu și pune pe contre-pied toată defensiva lui Vipers.

Min.9 Rapid - Vipers 5-6 Sorina Grozav transformă o lovitură de la 7 metri, după ce Roberts a fost eliminată pentru două minute.

Min.5 Rapid - Vipers 3-4 Lopez marchează din nou pentru Rapid, după reușita lui Andersen. Viakhireva, extrem de mobilă, e greu de anihilat de rapidiste. Rusoaica, o zvârlugă, face risipă de energie încă din startul partidei.

Min.2 Rapid - Vipers 1-1 Lopez înscrie primul gol pentru Rapid, Vipers mizează pe o defensivă agresivă, care se deschide ca un evantai. Polman conduce atacurile gazdelor.

Min. 1 Rapid - Vipers 0-1 Marketa Jerabkova deblochează tabela pentru campioana en-titre.

A început partida din Sala Polivalentă într-o atmosferă electrizantă! Și Daniel Niculae, președintele echipei de fotbal Rapid, e prezent la meci.

UPDATE 14:53 A început prezentarea jucătoarelor!

Atmosferă incendiară în Sala Polivalentă din București. Fanii Rapidului vor crea o acustică asurzitoare în meciul de gală cu Vipers.

Vipers se bazează pe una dintre cele mai valoroase jucătoare ale lumii, rusoaica Anna Viakhireva, dar și pe Katrine Lunde, celebra campioană olimpică și mondială.

Au mai rămas 15 minute până la începerea partidei. Diana Ciucă și Denisa Șandru vor fi în poartă împotriva deținătoarei Ligii Campionilor.

Returul are loc sâmbătă, de la 17:00, în Norvegia.

Rapid are un meci de foc azi, în turul sferturilor Ligii Campionilor, pentru că întâlnește în Sala Polivalentă chiar deținătoarea troferului, Vipers. Neînvinsă pe teren propriu în actuala ediției, Rapid încearcă să obțină un rezultat pozitiv în vederea returului de sâmbăta viitoare.

"Cred în echipa mea, știu că dacă vom juca împreună și vom fi una pentru cealaltă pe teren, se poate întâmpla orice. Abia aștept să văd Sala Polivalentă plină pentru ultima oară în acest sezon", a spus Dorina Korsos, una dintre cele mai valoroase jucătoare ale formației lui Kim Rasmussen.

Rapid - Vipers, de la 15:00

Sorina Grozav și Eliza Buceschi sunt cele mai bune marcatoare ale echipei, fiecare având câte 60 de goluri. Portarul Ivana Kapitanovic are cele mai multe aruncări de la 7 metri salvate (13).

Marketa Jerabkova este principala marcatoare a norvegiencelor, cu 96 goluri. Poarta, condusă în general de excepționala Katrine Lunde, a înregistrat o medie de 14,5 intervenții.