Team Esbjerg - CSM București 32-28 (17-13) | Înfrângere pentru „tigroaice” în turul sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin!

Esbjerg - CSM Bucuresti Cristina Neagu CSM Bucuresti Liga Campionilor Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 18:27
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 18:31

CSM București a pierdut meciul din deplasare Team Esbjerg din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Team Esbjerg - CSM București 32-28 (17-13)

FINAL! Danezele înscriu la ultima fază a meciului și rămân cu un avantaj de patru goluri! Returul se joacă duminică, 7 mai, la București! Cea mai bună marcatoare a meciului a fost jucătoarea CSM-ului, Emilie Artnzen, care a înscris 10 goluri din 16 aruncări, Cristina Neagu a fost a doua cea mai bună marcatoare cu șapte goluri din 15 aruncări. De cealaltă parte, Nora Mork a înscris 8 goluri din 10 aruncări împotriva fostei sale echipe.

Min. 58: Esbjerg - CSM 31-28! Atac bun al „tigroaicelor”, Artnzen o vede perfect pe Siraba Dembele, care înscrie cu o boltă superbă.

Min. 55: Esbjerg - CSM 30-26! Arntzen aruncă puternic și reușește să reducă din diferență.

Min. 43: Esbjerg - CSM 25-19! Arntzen reduce din diferență cu o aruncare în forță de la nouă metri.

Min. 41: Esbjerg - CSM 24-17! Atac ratat al „tigroaicelor”, gazdele au scăpat pe contraatac și au reușit să marcheze.

Min. 37: Esbjerg - CSM 20-15! Siraba Dembele primește perfect și reușește să marcheze cu o execuție cu efect.

Min. 35: Esbjerg - CSM 20-14! Arntzen a ratat o lovitură de la șapte metri!

Min. 34: Esbjerg - CSM 19-14! Arntzen reușește să înscrie primul gol al „tigroaicelor” în această repriză.

Min. 31: Esbjerg - CSM 18-13! Danezele înscriu de la șapte metri prin Nora Mork.

A început a doua repriză!

PAUZĂ! Avantaj de patru goluri pentru daneze la pauză!

Min. 29: Esbjerg - CSM 17-13! Cristina Neagu ratează o lovitură de la șapte metri și șansa de a reduce din diferență.

Min. 24: Esbjerg - CSM 15-12! Nora Mork scapă pe contraatac și o învinge pe Davidsen.

Min. 18: Esbjerg - CSM 9-9! Arntzen marchează al doilea gol consecutiv! Jucătoarea „tigroaicelor” a înscris de la șapte metri.

Min. 16: Esbjerg - CSM 8-7! Omoregie înscrie primul său gol cu o aruncare cu efect.

Min. 13: Esbjerg - CSM 7-6! Neagu reușește să reducă din diferență după ce danezele s-au distanțat la două goluri.

Min. 11: Esbjerg - CSM 6-5! Nora Mork înscrie de la șapte metri și reușește să marcheze primul său gol din meci.

Min. 10: Esbjerg - CSM 5-5! Pasă bună a lui Mork, jucătoarele CSM-ului reușesc să devieze, dar mingea ajunge la Nielsen, care înscrie.

Min. 7: Esbjerg - CSM 3-4! Arntzen a înscris cu o aruncare puternică de la nivelul șoldului, gazdele au ratat atacul, apoi Neagu a aruncat în blocaj, dar danezele au redus din diferență prin Petersen.

Min 5: Esbjerg - CSM 1-3! Cristina Neagu aruncă de la distanță și marchează al doilea gol din meci! Tot ea a deschis și scorul.

A început meciul!

• CSM București joacă primul meci în deplasare, în Danemarca, de la ora 17:00, LIVE SCORE pe www.sport.ro.

Campioană deja în Liga Florilor, transmisă de Pro Arena și Sport.ro, CSM București încearcă să obțină azi, în deplasare, un rezultat pozitiv în vederea returului din Polivalentă pentru accederea în Final Four-ul de la Budapesta.

Emilie Arntzen a spus: “Suntem pregătite de ceea ce urmează! Dorința cea mai mare este Final Four-ul!"

Cristina Neagu e într-o formă excepțională și în acest sezon. În Liga Campionilor, interul stânga contribuit direct la 162 de goluri (105 reușite și 57 de pase decisive). Cea mai valorasă handbalistă a echipei daneze e jucătoarea din Norvegia, Henny Reistad, care a înscris până acum 121 de goluri în actualul sezon al celei mai puternice competiții de club din Europa.

Esbjerg a evolaut anul trecut în Final Four în Liga Campionilor, după ce a eliminat în sferturi pe CSM București. Danezele au câștigat meciul tur din România cu 26-25, iar în retur a fost 27-27. Esbjerg a încheiat pe 4 Final Four-ul de la Budapesta.

• 7 mai: CSM București - Esbjerg, ora 17:00

În sferturile Ligii Campionilor, în caz de egalitate după ambele manșe, nu se ține cont de numărul golurilor marcate în deplasare. Se trece direct la loviturile de departajare.

Este pentru prima oară în istoria handbalului feminine când România are două reprezentante în faza sferturilor de finală.