VIDEO EXCLUSIV Rapid - CSM București 30-28 (16-13). Rapid, lecție de handbal în Sala Giulești

CSM Bucuresti EHF Champions League Handbal feminin Liga Florilor Rapid Handbal Rapid - CSM / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 19:32
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 20:22

Meciul a fost LIVE PE PRO ARENA ȘI VOYO.

RAPID - CSM BUCUREȘTI 30-28 (16-13)

Rapid a rezistat pe final de meci și a gestionat perfect situațiile în care Cristina Neagu a luat jocul pe cont propriu. Extrem de inspirat, antrenorul gazdelor a ales să o schimbe în actul secund pe Denisa Dedu cu Diana Ciucă.

A gândit excelent și Ciucă, protejată de o defensivă compacată, a avut o evoluție concludentă. A parat 4 din 12 aruncări, dar în situații critice, când CSM se putea apropia. Dedu a încheiat partida cu 11 parade din 31 de aruncări.

• * De doi ani nu a mai pierdut echipa lui Adi Vasile în campionat
  • * Cristina Neagu a marcat miercuri seară, în Giulești, șase goluri din 16 aruncări

Clasament

1. CSM Bucureşti 45 puncte (16 jocuri)

2. CS Rapid Bucureşti 39 (16)

3. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 36 (15)

4. HC Dunărea Brăila 34 (15)

5. SCM Râmnicu Vâlcea 28 (15)

6. SCM Universitatea Craiova 25 (15)

Rapid - CSM București 30-28

Final în Sala Giulești!

Min.59 Rapid - CSM București 30-28 Diana Ciucă intervine salvator!

Min.57 Rapid - CSM București 29-27 Zaadi reduce din diferență, dar Kassoma marchează rapid. Înscrie și Neagu.

Min.55 Rapid - CSM București 27-25 Polman ia o acțiune pe cont propriu și nu numai că înscrie, dar și provoacă eliminare pentru Elizabet Omoregie.

Min.54 Rapid- CSM București 26-25 Arntzen e eliminată! vagon de oxigen pentru Rapid care va juca în următoarele două minute în situație de 'om în plus'.

Min.54 Rapid - CSM București 26-25 Mihaela Mihai reaprinde speranțe oaspetelor.

Min.53 Rapid - CSM București 26-24 Scădere de ritm a gazdelor și CSM se apropie de gazde. Mai sunt însă puține minute din meci.

VIDEO EXCLUSIV Adi Vasile, criză de nervi la time-out

Min.48 Rapid - CSM București 26-22 Adi Vasile cere time-out! Furios, tehnicianul campioanei li se adresează jucătoarelor sale pe un ton de reproș: "Cât o mai lăsați pe Kanor să arunce la poartă!?"

Min.45 Rapid - CSM București 24-20 Cristina Neagu a marcat doar patru goluri din 12 aruncări.

Min.40 Rapid - CSM București 20-18 Rapid conduce și menține un avans fragil. Mai sunt 20 de minute de joc. CSM nu a pierdut în Liga Florilor de peste doi ani.

Min.39 Rapid - CSM București 19-17 Defensiva CSM-ului lasă în continuare culoare care sunt speculate de Neagu și colegele ei. Începe să funcționeze și defensiva campioanei.

Min.37 Rapid - CSM București 17-16 Mortensen Ingstad înscrie pentru CSM de pe semicerc.

Min.35 Rapid - CSM București 17-15 Kobylinska marchează de pe inter dreapta, cu o aruncare violentă de la 9 metri.

VIDEO EXCLUSIV Începutul reprizei a doua în Rapid - CSM București

Min.33 Rapid - CSM București 17-14 Zaadi marchează pentru CSM, dar Alexandra Badea oferă imediat un răspuns concludent pentru a menține avansul de trei lungimi.

A început repriza a doua!

PAUZĂ în Sala Giulești!

Min.30 Rapid - CSM București 16-13 Arntzen marchează pentru CSM la ultima fază a primului act din Sala Giulești. Gazdele au un avans consistent după ce în primele minute ale meciului s-a mers cap la cap.

Min.29 Rapid - CSM București 16-12 O. Kanor marchează cu o aruncare înșelătoare de la 9 metri. Mai sunt 20 de secunde de joc din prima repriză.

Min.28 Rapid - CSM București 15-12 Cristina Neagu, patru goluri din 12 aruncări!

Min.26 Rapid - CSM București 15-11 Denisa Dedu, de netrecut. Portarul gazdelor își trece în fișa meciului a șaptea intervenție providențială.

Min.24 Rapid - CSM București 13-11 Korsos înscrie din lovitură de la 7 metri, dar Kobilinska dă rapid replica profitând de o nesincronizare a defensivei gazdelor.

Min.20 Rapid - CSM București 10-9 Neagu se înalță și înscrie al patrulea său gol în meci / pentru Rapid răspunde Estavana Polman. Avem un meci spectaculos.

VIDEO EXCLUSIV Rapid - CSM București | Min.19 - Min.22

Min.18 Rapid - CSM București 8-7. Marchează Cristina Neagu la faza imediat următoare după time-out-ul cerut de Adi Vasile.

Min.17 Rapid - CSM București 8-6. Gonzalez înscrie pentru Rapid care mizează din ce în mai mult pe pătrunderi. Adi Vasile cere time out!

Min.14 Rapid - CSM București 7-6 Pintea marchează, Kassoma e eliminată două minute! Rapid va juca două minute în inferioritate numerică.

Min.13 Rapid - CSM București 6-4 Denisa Dedu are procentaj de 50 la sută după a cincea paradă a meciului de la Sala Giulești. Gazdele se duc pentru prima dată în meci la două goluri avans.

Min.12 Rapid - CSM București 5-4 Defensivele încep să-și arate fragilitatea și se înscrie cu rapiditate în ambele porți.

Min.10 Rapid - CSM București 3-3 Replica vine imediat de la Alexandra Dindiligan, care le ține pe campioane aproape.

Min.9 Rapid - CSM București 3-2 Gonzalez Ortega marcheză în uralele spectatorilor.

Min.6 Rapid - CSM București 1-2 Cristina Neagu ratează o lovitură de la 7 metri, dar mingea respinsă de Denisa Dedu Șandru se întoarce la interul oaspetelor, care marchează dintr-o poziție dificilă, din cădere.

Gazdele nu găsesc breșe pentru a sparge defensiva compactă pusă la punct de Adrian Vasile. Deși iuțesc circulația mingii, rapidistele conduse de Polman irosesc timpi buni pentru a găsi culoare.

VIDEO EXCLUSIV | Primele cinci minute din Rapid - CSM București

Min.4 Rapid - CSM București 1-1 Dorina Korsos fructifică o lovitură de la 7 metri. Rapid joacă în superioritate numerică. Meciul poate fi văzut pe Pro Arena și VOYO.

Min.4 Arntzen e eliminată două minute și Rapid va juca în superioritate numerică.

Min.2 Rapid - CSM 0-1 Janjusevic ratează o lovitură de la 7 metri.

Min.2 Rapid - CSM 0-1 Alexandra Dindiligan marchează pe contraatac, după o pasă oferită de Cristina Neagu.

A început partida din Giulești, gazdele au avut lovitura de începere! Estavana Polman conduce atacul Rapidului.

Sala Giulești e plină ochi pentru meciul care se vede la Pro Arena și VOYO.