VIDEO EXCLUSIV Potaissa Turda - Steaua | Steliștii au revenit spectaculos în a doua repriză și s-au impus! Aici tot ce s-a întâmplat

Potaissa Turda Potaissa Turda - Steaua Steaua Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 11 Februarie 2023, 18:59
Data actualizarii: Sambata 11 Februarie 2023, 19:17

Steaua s-a impus în deplasarea cu Potaissa Turda.

Potaissa Turda - Steaua 23-27

Min. 30: Steaua a revenit după ce a fost condusă până în minutul 31 și a obținut victoria cu un avantaj de patru goluri.

Min. 56: Constantina înscrie al optulea său gol al meciului după ce a recuperat, în superioriate numerică, a profitat de poarta goală și a înscris. Scor 20-25

Min. 53: Gazdele au scăpat pe contraatac, Pop a trimis în bară unu la unu cu portarul stelist. Scor 19-23

Min. 49: Constantina profită de atacul gazdelor fără portar și înscrie din propria jumătate, Steaua distanțându-se la cinci goluri. Scor 18-23

Min. 46: Steliștii se detașează pe tabelă după golul marcat de Sabin și trec la trei goluri în fața Potaissei. Scor 17-20

Min. 41: Mihalcea marchează și o duce iar pe Steaua la două goluri avantaj și obține și o eliminare de două minute, scor 14-16.

Min. 35: Steliștii mai înscriu o dată prin Burlacu și se distanțează la două goluri datorită startului bun din prima repriză. Scor 13-15

Min. 32: Prima egalitate din meci! Steaua reușește să egaleze după un atac ratat al gazdelor, scor 13-13.

Min. 31: A început a doua repriză.

PAUZĂ

Min. 30: Pauză! Potaissa conduce cu un gol în fața Stelei, scor 12-11, după ce steliștii au avut ultimul atac, pe care însă nu au reușit să îl concretizeze.

Min .19: Intervenție extrem de bună a lui Șelaru la o acțiune a lui Irimia și menține avantajul de două goluri pentru Turda, scor 8-6.

Min. 14: Două goluri consecutive pentru steliști, care reduc din diferență după erorile defensive făcute, 5-4.

Min. 13: Dumitriu bifează prima eliminare pentru Turda din meci. S-a marcat un singur gol în 5 minute, scor 5-2 pentru gazde.

Min.10 Potaissa - Steaua 5-2 Thalmaier fructifică o lovitură de la 7 metri.

Min.9 Potaissa - Steaua 4-2 Pavel își deschide unghiul excelent de pe extrema stângă și nu iartă.

Min.8 Potaissa - Steaua 3-2 Târâță, extrema dreaptă a Stelei și a naționalei, înscrie pe contraatac. Gazdele au protestat pentru că au crezut că jocul a fost oprit.

Min.7 Potaissa - Steaua 3-1 Johansson, pivotul Stelei, marchează primul gol al oaspeților.

Min.6 Potaissa - Steaua 3-0 Șase minute fără ca Steaua să înscrie. Elevii lui Ovidiu Mihăilă nu reușesc să spargă zidul defensiv al Potaissei.

Min.4 Potaissa - Steaua 2-0 Gazdele marchează în situație de om în plus

Min.1 A început meciul! Horațiu Gal e antrenorul Potaissei, în timp ce Ovidiu Mihăilă e antrenorul Stelei.

Știrea inițială.

Potaissa Turda întâlnește Steaua, de la 17:30, într-un meci care se anunță extrem de spectaculos. Partida din sala Gheorghe Barițiu contează pentru runda a 17-a a campionatului.

În ultimul meci jucat, pe 9 septembrie, Steaua a învins-o acasă, pe Turda, scor 29-24. Steaua e pe locul 5, cu 31 de puncte după 16 etape, în timp ce Potaissa Turda ocupă locul 7, cu 25 de puncte.

Pe primul loc în Liga Zimbrilor e Dinamo, formația lui Xavi Pascual, care a strâns 54 de puncte după 18 partide. CSM Constanța e pe 2 (38), iar Minaur Baia Mare completează podiumul, cu 36 de puncte.