Nationala lui Voina si-a luat revansa: 31-29 cu Serbia!

Radu Voina Serbia Handbal
Data publicarii: Sambata 29 Noiembrie 2008, 22:01
Data actualizarii: Sambata 29 Noiembrie 2008, 22:02
Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, sambata, in deplasare, Serbia, cu scorul de 31-29 (18-14), in cel de-al doilea meci amical disputat inaintea celor oficiale de la Campionatul European din Macedonia.
Cea de-a doua confruntare amicala dintre Serbia si Romania a avut alte coordonate decat primul meci, desfasurat vineri seara. Tricolorele au dominat inceputul de partida si, chiar daca au fost conduse la limita dupa primul sfert de ora, au reusit sa revina inaintea pauzei, cand au recuperat de la 13-12 in favoarea Serbiei, la 13-16, pentru a iesi la vestiare in avantaj, 14-18. Maier, Elisei-Ardean si Neagu au fost cele mai bune jucatoare ale Romaniei.

La reluare insa, gazdele au reusit cateva minute de exceptie, egaland la 18 si apoi preluand conducerea, 19-18. Romania a revenit in meci, 22-22 (min. 43), dar Serbia nu a cedat si s-a reinstalat la conducere, 25-23 (min. 47). Ultimele 10 minute au fost disputate, cu nationala Romaniei revenind la timona si gazdele ripostand pe masura, 26-26 (min. 52). In minutul 55, tricolorele au preluat conducerea, 28-26, au continuat cu 29-27 (min. 58), reusind sa incheie cu victorie disputa din Serbia.

Vineri seara, nationala antrenata de Radu Voina a fost invinsa de Serbia, cu 34-32 (16-16). Din Serbia, echipa antrenata de Radu Voina va pleca direct spre Skopje (Macedonia), unde in 3 decembrie va debuta in cadrul grupei A a Campionatului European, in compania nationalei Ungariei.