Minunea continua! Constanta, aproape de optimi: PAOK 26-30 HCM!

Data publicarii: Miercuri 04 Noiembrie 2009, 21:40
Data actualizarii: Miercuri 04 Noiembrie 2009, 21:54

HCM Constanta continua seria incredibila din Liga Campionilor cu o victorie de senzatie in deplasare la PAOK Salonic. Romanii sunt pe primul loc in grupa A, aproape calificati in optimile competitiei!

Prima repriza a fost mult mai echilibrata decat s-au asteptat handbalistii constanteni, inregistrandu-se egalitatea pe tabela de opt ori. Ultimele trei minute au fost mai bune pentru HCM, care a reusit sa iasa la pauza in avantaj consistent, 16-12.

HCM Constanta a prins curaj in runda a doua, marcand si in patru oameni (13-18, min. 34), si incurajata de cei aproxmativ 50 de fani, s-a mentinut la conducere (18-22, min. 41). Grecii au facut eforturi sa-si apropie victoria, care ar fi fost prima din grupa A, dar soarta nu le-a suras, invingatoare fiind campioana Romaniei, cu 30-26.

Minutul 59 a fost fatidic pentru extrema Laurentiu Toma, care dupa o ciocnire cu portarul advers, Kominek, s-a resimtit puternic fiind lovit in torace, si a parasit terenul pe targa, dupa minute bune de ingrijiri.

Marcatorii echipei HCM Constanta au fost Csepreghi 10 goluri, Toma 6, Sabou 5, Baiceanu 5, Adzici 3, Schusch 1.

Cu un bilant de trei victorii si o infrangere, HCM a urcat pe locul I in grupa, avand 6 puncte, unde va ramane macar pana duminica, atunci cand echipele aflate pe primele doua pozitii inaintea jocului din Grecia, Montpellier si Chehovskie Medvedi, vor juca derby-ul. In aceeasi zi este programata si partida dintre Pick Szeged (locul 4) si Pevafersa Valladolid (locul 5).

Urmatorul meci al campioanei Romaniei va avea loc la Constanta, in 15 noiembrie (ora 17.00), cu rusii de la Chehovskie Medvedi.