VIDEO CSM Constanța - Minaur Baia Mare 24-23! Dobrogenii s-au impus la limită în finala Cupei României la handbal masculin

Cupa Romaniei Final Four Handbal Minaur Baia Mare - CSM Constanta Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 19:17
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 19:27

Finala Cupei României la handbal masculin a fost în direct pe Pro Arena și VOYO.

CSM CONSTANȚA - MINAUR  24-23

CSM Constanţa a câştigat duminică, la Baia Mare, trofeul Cupa României, după ce a învins în finala Turneului Final Four formaţia Minaur Baia Mare. Medalia de bronz a revenit CSU Suceava, după meciul cu CSM Bucureşti.

Finala Cupei României a fost tranşată de CSM Constanţa, scor 24-23 (12-10).

Minaur Baia Mare a jucat finala Cupei României chiar în ziua în care împlineşte 49 de ani de la înfiinţare.

FINAL

Min. 60: Minaur Baia Mare beneficiază de o lovitură de pedeapsă în ultimele minute ale meciului, însă CSM Constanța se impune la limită, scor 24-23.

Min 43: CSM Constanța revine spectaculos și se distanțează la două goluri pe tabelă, după o reușită superbă din poartă în poartă, 21-19.

Min. 41: Minaur reface avantajul de două puncte după un contraatac fulger, 15-17.

Min. 9: CSM Constanța restabilește egalitatea după o „aeriană” de toată frumusețea, 15-15.

Min. 36: Minaur a reventi în forță de la cabine și a reușit să treacă în avantaj în primele șase minute ale meciului, scor 13-14.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 30: Minaur ratează ultimul atac al reprizei, iar Contanța intră în avantaj la cabine, scor 12-10.

Min. 22: Eliminare în tabăra lui CSM Constanța! Caba vede cartonașul roșu pentru un presupus fault asupra unui adversar, însă reluările au arătat că decizia arbitrilor a fost eronată.

Min. 20: Minaur Baia Mare se află în avataj pe tabelă și datorită evoluției portarului, care a ajuns deja la șapte intervenții salvatoare.

Min. 10: CSM Constanța, cu doi oameni mai puțin pe teren.

Min. 9: Miza meciului le determină pe cele două echipe să fie extrem de precaute. Apărarea funcționează excelent de ambele părți, ceea ce face ca scorul să fie unul foarte strâns, 2-2.

Min. 4: Minaur marchează primul gol al meciului. CSM Constanța restabilește egalitatea după o aeriană superbă, 1-1.

Min. 1: A început partida!

FINALA MICĂ: CSM București - CSM Suceava 35-29

Știrea inițială

CSM Constanţa a învins-o pe CSU din Suceava cu scorul de 42-39 (17-15, 27-27, 34-34), după patru reprize de prelungiri.

Andrei Valeriu Drăgan, cu 11 goluri, şi Valentino Ravnic, cu 10 goluri, au fost cei mai buni de la învingători, Răzvan Gavriloaia a reuşit 12 goluri pentru suceveni, iar Daniel Stanciuc 9.

Gazdele de la Minaur Baia Mare au câştigat semifinala cu CSM Bucureşti la un singur gol, cu 22-21 (12-11). Milan Kotrc, cu 6 goluri, a fost cel mai bun marcator al maramureşenilor, Roman Dodică a înscris 5 goluri pentru CSMB, iar Adrian Rotaru 4.

Minaur a cucerit şase trofee în competiţia KO (1978, 1983, 1984, 1989, 1999, 2015), CSM Bucureşti a câştigat ediţia din 2016, în timp ce CSM Constanţa are şi ea şase Cupe ale României (2006, 2011, 2012, 2013, 2014, 2018).

Duminică, Sala ''Lascăr Pană'' din Baia Mare va găzdui finala mică, CSM Bucureti - CSU Suceava (15:00), respectiv finala, Minaur - CSM Constanţa (17:30).