HCM 21-18 ABC Braga, in turul trei al Cupei Cupelor!

HCM Constanta Handbal
Data publicarii: Duminica 16 Noiembrie 2008, 14:20
Data actualizarii: Duminica 16 Noiembrie 2008, 17:48
HCM Constanta a invins, duminica, pe teren propriu, cu 21-18 (12-10) pe portughezii de la ABC Braga, in prima mansa a turului trei al Cupei Cupelor.

Cei mai buni marcatori ai echipei constantene au fost Muresan, Toma si Sabou, cu cate trei goluri. De la ABC Braga, s-au evidentiat Andrade - 7 goluri si Magalhaes - 5.
In minutul 45, Tiago Pereira de la ABC Braga a primit direct cartonasul rosu dupa o intrare la Adzici. Cu cinci minute inainte de acest incident, a fost nevoie de interventia medicilor dupa un contact intre Adzici si Carlos Matos.

Meciul, la care au asistat aproximativ 1.000 de spectatori, a fost foarte echilibrat, cu multe greseli, mai ale din partea echipei HCM, care intre minutele 36 si 49 nu a reusit sa inscrie niciun gol, fiind egalata dupa ce a condus cu 15-10. Din cele sapte aruncari de la 7 metri primite, HCM Constanta a ratat 5.

Antrenorul secund al formatiei constantene, Eden Hairi, a declarat, la finalul partidei, ca si-ar fi dorit o victorie la o diferenta mai mare de goluri. "Desi cunosteam aceasta echipa de pe casete, am intrat destul de greu in joc si pe alocuri adversara a parut o echipa foarte dificila pentru noi. Este doar un meci de calificare, vroiam o victorie mai clara, dar uneori si trei goluri sunt suficiente", a spus Hairi.

Antrenorul echipei ABC Braga, Jorge Rito, a afirmat ca portughezii pot recupera diferenta de trei goluri la Braga. "Suntem o echipa tanara, dar astazi am fost foarte curajosi si cred ca cele trei goluri le putem recupera la Braga. Am simtit ca putem face o treaba buna astazi, am jucat foarte bine in apaare, dar in atac am gresit si avem lucruri de pus la punct", a explicat tehnicianul.
Meciul retur va avea loc sambata, 22 noiembrie, la Braga, la ora locala 18.00.