HC Zalau a INGHETAT in Rusia! Fetele lui Taidici au pierdut la sase goluri! Pot sa revina in retur?

HC Zalau Handbal
Data publicarii: Sambata 05 Mai 2012, 17:43
Data actualizarii: Sambata 05 Mai 2012, 17:45

HC Zalau a fost invinsa, sambata, in deplasare, de rusoaicele de la Lada Togliatti, scor 30-24 (15-14), in mansa tur a finalei Cupei EHF.

Primele minute ale partidei au apartinut formatiei ardelene, care a condus cu 2-3. In minutul 10, Lada s-a detasat pentru prima data la doua goluri, 7-5, marind avantajul si la 9-6 (min. 13), dar HC Zalau a ripostat puternic, 12-12 si 13-14(min. 28). La pauza, scor 15-14, dupa 30 de minute in care ardelencele au platit si tribut faulturilor dure comise, fiind eliminate de 4 ori.

La reluare, Lada a marit ritmul, 21-15 (min. 38) si 25-19 (min. 50), reusind sa ramana in avantaj pana la final, in pofida jocului curajos al adversarei, care a avut-o in prim-plan pe Georgiana Ciuciulete.

Marcatoare:
Lada: Bliznova 8 goluri, Muravyeva 6, Marennikova 3, Davydenko 3, Chernoivanenko 2, Shipilova 2, Zhilinskayte 2, Garanina 2, Nikitina 1, Gorshenina 1

HC Zalau: Ciuciulete 9 goluri, Bese 5, Szucs 3, Czeczi 1, Somoi 1, Rob 1, Turcas 1, Ailincai 1, Badita 1, Molfea 1.
Meciul de sambata s-a jucat dupa exact 16 ani de la partida tur a finalei City Cup, dintre formatia ardeleana si norvegienele de la Gjerpen IF Skien. HC Zalau, tot cu Gheorghe Tadici pe banca si Valeria Bese in teren, castiga in 5 mai 1996, cu 23-15 si chiar daca in retur a fost invinsa (19-27), a cucerit trofeul, datorita golurilor mai multe inscrise in deplasare.

Revenind la actuala finala, partida retur cu Lada Togliatti, va avea loc la Oradea, in 12 mai (ora 17.00).
Rusoaicele s-au calificat in finala, dupa ce au eliminat echipa daneza KIF Vejen, iar HC Zalau a ajuns in ultimul act al Cupei EHF, dupa ce a invins Mar Alicante (Spania).