Gyorul a oprit Oltchimul! Prima infrangere in Europa in acest sezon: Gyor 30 - 27 Oltchim!

Data publicarii: Duminica 24 Februarie 2008, 19:06
Data actualizarii: Duminica 24 Februarie 2008, 19:06
OLTCHIM A RAMAS FARA SOLUTII!

Oltchimul lui Tadici a pierdut astazi in deplasarea de la Gyor, scorul de 30 - 27. Prima infrangere in acest an in Europa pentru Oltchim, le obliga pe valcence sa castige celelalte meciuri, care vor avea loc in luna Martie cu Lada Togliatti si Nurnberg. Pe 15 martie Oltchimul va juca acasa cu Gyor al doilea meci.

Oltchim a inceput derbiul grupei curajos, cu Valeria Bese la finalizare de doua ori. Apararea si mai ales replierea n-au functionat insa la fel de bine, astfel ca gazdele au profitat si s-au detasat prin atacuri rapide, la 5-2 (min. 6). Antrenorul Gheorghe Tadici a decis ca centrul Anita Gorbicz sa fie luata om la om de pivotul Raluca Ivan, dar Gyor s-a descurcat si fara "creierul" sau (7-4, min. 8). Oltchim nu a gasit antidotul in defensiva, in timp ce in atac, greselile le-au costat scump pe valcence, care au cumulat cinci pase gresite (12-6, min. 17). Jocul slab cu extremele si imposibilitatea de a angaja pivotul au fortat Oltchim sa joace mult cu linia de 9 metri, din care doar Steluta Luca a fost mai constanta la finalizare. Gyor, cu Gorbicz, Tomori si Verten in prim-plan, s-a detasat pe tabela (14-7, min. 21), dar pana la pauza Oltchim a reusit sa mai reduca din handicap, gratie unei concentrari mai mari in ambele faze, dar si a sprijinului la 9 metri din partea Narcisei Lecusanu, care a schimbat-o pe Adina Meirosu. Formatia valceana a reusit sa marcheze de sase ori in ultimele 11 minute si sa primeasca doar doua goluri. In minutul 29, antrenorul Tadici a primit cartonas galben pentru proteste la adresa arbitrajului sarbilor Visekruna-Stanojevici. Oltchim a incheiat prima repriza in inferioritate, 16-13.

La reluare, diferenta de trei goluri a ramas constanta in primele minute (17-14), extrema Ada Nechita ratand si o aruncare de la 7 metri. Gyor a continuat insa jocul cerebral din prima parte si s-a distantat, din nou, 20-14 (min. 35), dupa inca o ratare a lui Nechita, in situatie de "unu la unu" cu portarul Katalin Palinger. Ratarile valcencelor au continuat, pe fondul unui joc mai putin reusit al adversarelor, care au ramas totusi la conducere (21-15, min. 38). Jocul confuz al Oltchimului nu a putut fi "descalcit" de antrenorul Tadici, care a cerut time-out la scorul de 24-17 (min. 44), in speranta ca-si va trezi elevele, care au facut, probabil, cel mai slab meci din campania europeana. Jucatoarelor de la Oltchim nu le-a iesit aproape nimic, ratand din actiune, de la 7 metri, in situatii de gol ca si facute, in timp ce apararea a fost mult mai "relaxata" decat de obicei si nici portarii in forma obisnuita.
Ultimele zece minute au fost dominate tot de Gyor, cu romancele Bradeanu si mai ales Spiridon in prim-plan, care au pus umarul la victoria echipei lor, cu scorul de 30-27, stabilit de Valeria Bese.Oltchim a simtit pentru prima data gustul infrangerii in actuala editie a Ligii Campionilor, dupa ce acumulase 10 victorii si un rezultat de egalitate, in timp ce Gyor ETO a ramas liderul grupei principale 1, neinvinsa, cu 6 puncte, dar si principala favorita la calificarea in semifinale, care este si obiectivul campioanei Romaniei.

Marcatoarele meciului au fost Maier si Galca, cate 6, Bese 5, Lecusanu si Luca, cate 4, Meirosu si Nechita, cate 1, pentru Oltchim, respectiv Tomori 9, Verten 8, Spiridon 6, Gorbicz 4, Bradeanu 2, Mravikova 1 pentru Gyor ETO.
Tot in etapa a treia a grupei principale 1, sambata, in deplasare, formatia rusa Lada Togliatti a dispus de 1. FC Nurnberg, cu scorul de 39-31. In clasament, conduc in ordine Gyor ETO (6 puncte), Oltchim (3), Lada Togliatti (2) si 1. FC Nurnberg (1).
In etapa urmatoare se vor disputa partidele Lada Togliatti-Oltchim si 1. FC Nurnberg-Gyor ETO, ambele la 1 martie.