Galatiul s-a calificat dramatic in sferturile Cupei Cupelor! Galati 29-24 Aquaticum Debrecen

DVSC Debrecen Otelul Galati Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Februarie 2009, 13:00
Data actualizarii: Sambata 14 Februarie 2009, 13:46
Otelul Galati s-a calificat la limita in sferturile Cupei Cupelor, dupa ce a trecut de Debrecen cu 29 la 24, cu o diferenta egala de puncte cu aceea cu care pierdeau saptamana trecuta in Ungaria.

Intr-o partida transmisa in direct de Sport.ro, galatencele au suferit pana in ultimul minut al partidei cu unguroaicele de la Debrecen, cand Renata Ghionea a inscris pentru un final de vis. Otelul a batut cu 29 la 24 si se califica in sferturile Cupei Cupelor cu avantajul golurilor inscrise in deplasare. In returul din Ungaria, Galatiul pierduse cu 34 la 29, intr-o partida inceputa cu un moment de reculegere in memoria lui Marian Cozma.

Cea mai buna marcatoare a echipei galatene a fost Busuioceanu, cu 7 goluri, in timp ce de la formatia oaspete s-a remarcat Szrnka, cu 8 reusite.

La partida ce s-a disputat in Sala Siderurgistul din Galati au asistat 1.000 de spectatori, intre care s-au numarat si 100 de suporteri veniti din Ungaria. Sala s-a umplut cu aproximativ jumatate de ora inainte de inceperea meciului.

Galeria echipei Otelul a afisat un banner cu mesajul: "Odihneste-te in pace, Pasarila", omagiindu-l astfel pe Marian Cozma, handbalistul roman ucis in Ungaria la sfarsitul saptamanii trecute