Final cu scandal | CSM Bucuresti a obtinut o victorie mare in Liga Campionilor, insa danezele de la Midtjylland au acuzat arbitii ca au luat mita: FOTO

CSM Bucuresti Kim Rasmussen Liga Campionilor la Handbal Feminin Midtjylland Handbal
Data publicarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 09:15
Data actualizarii: Sambata 16 Ianuarie 2016, 09:29

CSM Bucuresti a invins formatia daneza FC Midtjylland cu scorul de 24-22 in Grupa principala II a Ligii Campionilor la handbal feminin. Meciul, disputat in Polivalenta din Bucuresti, a avut parte de un final tensionat si de un gest controversat al antrenoarei danezelor.

Campioana Romaniei a bifat prima victorie in grupa principala, la capatul unui meci dificil, succesul conturandu-se abia in ultimele minute.

CSMB a fost condusa in prima repriza si a intrat in dezvanajat la pauza (10-12), insa a revenit in partea a doua a meciului, gratie formei bune a Mayssei Pessoa, dar si a suedezei Gullden.

Isabelle Gullden a fost cea mai buna marcatoare a campioanei Romaniei, cu 9 goluri, celelalte reusite fiind bifate de Iulia Curea (4 goluri), Ana Paual Rodrigues (3), Linnea Torstensson (2), Cristina Varzaru (2), Aurelia Bradeanu (1), Carmen Martin (1), Oana Manea (1), Maria Fisker (1) si Mayssa Pessoa (1).

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Croatia, formata din Dalibor Jurinovic si Marko Mrvica, iar delegat EHF a fost norvegianul Per Morten Sodal.

Cei doi arbitri au fost tinta antrenoarei daneze Helle Thomsen, care s-a manifestat extrem de nervos la finalul partidei. Aceasta a refuzat sa dea mana cu conationalul sau, Kim Rasmussen, si a suferat ca oficialii meciului au luat "spaga".

Antrenorul lui CSM Bucuresti, Kim Rasmussen, a spus la finalul duelului din Sala Polivalenta ca echipa sa a castigat un meci extrem de dificil, marcat de nervozitate si greseli.

"A fost un meci foarte important, fetele au fost putin nervoase. Am ratat cateva aruncari in prima repriza si si-au pierdut putin increderea. Am jucat mai mult cu extremele in partea a doua, am vrut sa fim o echipa mai deschisa.

Ne-a fost frica putin ca am putea pierde, a trebuit sa jucam mai degajat. A fost nervozitate, de asta au aparut si greselile. Cand este presiune, sunt si emotii, dar fetele au aratat ca au calitate si caracter", a spus danezul.

Duminica vor avea loc restul meciurilor din aceasta grupa: Buducnost - Vardar Skopje si Savehof - Gyor.

In clasament, pe primul loc se afla Buducnost (7p), urmata de CSM Bucuresti (7p), Gyor (7p), Vardar (6p), Midtjylland (5p), Savehof (0p).

Cealalta reprezentanta a Romaniei in Liga Campionilor, HCM Baia Mare, joaca sambata cu HC Thuringer, de la 18:00.