FOTO ȘI VIDEO Estavana Polman, magică pentru Rapid! Fazele în care handbalista le-a lăsat fără reacție pe adversare

Estavana Polman Rapid Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 12:33
Data actualizarii: Luni 27 Martie 2023, 12:43

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului, Vipers Kristiansand.

Campioana României la handbal feminin, Rapid Bucureşti, s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (12-8), în manşa retur din optimile de finală. Rapid va întâlni deţinătoarea trofeului în sferturi, Vipers.

Estavana Polman, magică pentru Rapid

Cea mai bună jucătoare a echipei lui Kim Rasmussen a fost olandeza Estavana Polman, care a și marcat opt goluri, dar a și destabilizat defensiva lui Krim. Polman a ordonat atacul campioanei României, a găsit mai mereu culoare de pătrundere, iar când nu a reușit să avanseze spre poarta adversă, a relaționat excelent cu pivotul.

Campioană mondială cu Olanda, iubita lui Rafael van der Vaart și-a arătat din nou clasa, iar site-ul EHF a scris la superlativ despre centrul formației Rapid.

Pentru Rapid au înscris Estavana Polman 8 goluri, Sorina Grozav 6, Orlane Kanor 5, Jennifer Gutierrez Bermejo 4, Danila Jose Carlos Azenaide 2, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 1, Lorena Ostase 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Denisa Şandru a apărat 5 aruncări (23,81%), iar Ivana Kapitanovic a apărat 3 (27,27%).

Golurile echipei antrenate de Dragan Adzic au fost reuşite de Aleksandra Rosiak 7, Daria Dmitrieva 5, Jovanka Radicevic 5, Sanja Radosavljevic 3, Tjasa Stanko 2, Nastasa Ljepoja 1, Alja Varagic 1.

Rapid și CSM București, în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

În sferturi, CSM Bucureşti va înfrunta echipa daneză Team Esbjerg, care a trecut în play-off de Brest Bretagne Handball cu 28-25 şi 27-24. În alte sferturi, FTC-Rail Cargo Hungaria o va întâlni pe Metz Handball, iar Odense Handbold va primi replica echipei maghiare Gyori Audi ETO KC.

Odense a eliminat în play-off echipa norvegiană Storhamar Handball Elite, după 30-22 şi 30-30, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a trecut de Buducnost Bemax Podgorica, după 28-24 şi 27-22.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid - Krim 30-24