FOTO ȘI VIDEO Dinamo și CSM Constanța continuă lupta pentru trofeul EHF European League! Cele mai bune echipe din România vor fi adversare în grupa principală

Dinamo CSM Constanta EHF European League Fuchse Berlin Sporting Lisabona Handbal
Data publicarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 08:22
Data actualizarii: Miercuri 06 Decembrie 2023, 08:58

”Dulăii” au câștigat ultimul meci din grupa preliminară, 36-33 cu Chambery, în timp ce constănțenii au pierdut cu Sporting, 28-34.

CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale competiţiei masculine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa franceză Chambery Savoie Mont Blanc Handball, cu scorul de 36-33 (23-14), marţi seara, în Sala Dinamo, în ultimul său meci din Grupa G.

Dinamo - Chambery 36-33: francezii au condus o singură dată, cu 1-0

Dinamo, care o învinsese pe Chambery şi în Hexagon (28-21), a controlat jocul de la un capăt la altul, francezii conducând o singură dată, cu 1-0, scrie Agerpres.

Campioana României a făcut o primă repriză excelentă, iar la pauză avea un avans de nouă goluri, 23-14.

După pauză, ecartul a crescut la zece goluri, 25-15, dar dinamoviştii s-au relaxat şi le-au permis adversarilor să se apropie la două lungimi, 31-29 (min. 53). Dinamo a gestionat bine finalul, calificându-se fără emoţii.

Andrii Akimenko, cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 9 goluri

Ucraineanul Andrii Akimenko, autor a 9 goluri, a fost cel mai bun marcator de la Dinamo.

Au mai înscris Javier Humet Gaminde 5 goluri, Viaceslav Bohan 4, Ante Kuduz 3, Ali Zein 3, Miklos Rosta 3, Luka Cindric 2, Lazar Kukic 2, Stanislav Kasparek 2, Alex Pascual Garcia 2, Nicuşor Negru 1.

Vladimir Cupara a apărat 9 aruncări (25%), iar Saeid Heidarirad a avut 4 intervenţii (40%).

Dinamo a încheiat pe locul secund în Grupa G, cu 8 puncte, după liderul Fuchse Berlin, iar Chambery s-a clasat pe locul trei, cu 4 puncte.

În grupa G, Dinamo a obţinut rezultatele: 52-24 şi 40-24 cu HRK Izvidac, 28-21 şi 36-33 cu Chambery Savoie, 30-33 şi 32-33 cu Fuchse Berlin.

Grupa principală IV: Dinamo, CSM Constanța, Fuchse Berlin și Sporting Lisabona

În Grupa principală IV, Dinamo şi Fuchse (deținătoarea trofeului) le vor avea ca adversare pe CSM Constanţa şi pe Sporting Lisabona. Echipele vor intra în grupele principale cu punctele acumulate între ele.

CSM Constanţa a fost învinsă marţi, în deplasare, de formaţia portugheză Sporting CP, scor 34-28 (21-16), în ultimul meci din grupa H a European League, dar s-a calificat de pe primul loc din grupa H.

Principalii marcatori ai partidei au fost Porkelsson 8 goluri, pentru Sporting, respectiv Aliokhin 8, pentru CSM Constanţa, care a suferit primul eşec.

În grupa H, CSM Constanţa a obţinut rezultatele: 29-24 şi 28-25 cu Tatabanya KC, 29-28 şi 28-34 cu Sporting CP, 29-18 şi 29-29 cu Glogow.

CSM Constanţa joacă în premieră în European League, scrie news.ro, şi s-a calificat în grupa H după ce a eliminat în turul preliminar finalista ediţiei precedente, Fraikin Granollers.