Dinamo - PSG 29-35. În fața unei săli arhipline, ”dulăii” au pierdut meciul de gală cu parizienii

dinamo - psg Dinamo Handbal Dinamo PSG Handbal
Data publicarii: Miercuri 26 Octombrie 2022, 21:47
Data actualizarii: Miercuri 26 Octombrie 2022, 21:49

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, de formaţia PSG, scor 35-29 (22-16), în al cincilea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker.

Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar fanii au făcut o atmosferă senzaţională.

Etapa a V-a din grupa A mai programează, miercuri şi joi, partidele dintre HC Zagreb - Orlen Wisla Plock, Veszprem HC - SC Magdeburg şi FC Porto - GOG.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg, scor 28-30, şi cu Veszprem HC, scor 30-33, a remizat cu GOG, scor 38-38, şi a învins FC Porto, cu 32-27, astfel că rămâne cu 3 puncte în clasament.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, cu croaţii de la HC Zagreb, în 2 noiembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.