Danemarca a devenit pentru prima oara campioana europeana la handbal masculin!

Data publicarii: Duminica 27 Ianuarie 2008, 20:04
Data actualizarii: Duminica 27 Ianuarie 2008, 20:04
DANEMARCA 24-20 CROATIA

Danemarca a castigat pentru prima data in istorie europeanul de handbal masculin. Dupa 6 ani de bronz danezii au batut in finala Croatia - campiona olimpica de la Atena cu 24 la 20 si si-au trecut in palmares primul aur european - pe care l-au sarbatorit cu peruci aurii la festivitatea de premiere.

Croatii au condus pana in minutul 20 cand Boesen a egalat la 7.Scorul pauzei a fost insa, 13-10 pentru Danemarca. Dupa pauza, danezii s-au desprins la 5 goluri. Cea mai buna extreama stanga din lume, Lars Christianssen - omul care i-a dus pe danezi in finala in ultima secunda a semifinalei cu Germania a fost din nou cel mai bun - a marcat cele mai multe goluri ale Danemarcei, 7, la egalitate cu Boesen.

Croatii s-au consolat cu titlul de golgheterul al turneului castigat de Ivano Balic la egalitate cu danezul Christianssen si francezul Karabatic, toti cu cate 44 de goluri marcate. Pentru prima oara in istoria Europenelor, titlul de golgheter s-a impartit la 3. Medaliat cu broz in Norvegia, francezul Karabatici i-a luat fata croatului Ivano Balic si a fost desemnat MVP-ul turneului.