Cu motoarele turate catre Mondial. Romania a batut Suedia in ultimul amical inaintea debutului la turneul final! Neagu, in forma buna

Romania Cristina Neagu Echipa Nationala de Handbal Suedia Handbal
Data publicarii: Joi 03 Decembrie 2015, 09:42
Data actualizarii: Joi 03 Decembrie 2015, 09:59

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins Suedia cu scorul de 33-30, miercuri seara, la Eslov, in ultimul meci de pregatire dinaintea debutului la Campionatul Mondial din Danemarca.

Neagu & Co au facut o repriza secunda excelenta, recuperand deficitul de trei goluri inregistrat la pauza, 12-15.

Debutul a fost unul destul de echilibrat, echipa Romaniei, antrenata de suedezul Tomas Ryde, conducand in primele cinci minute cu 1-0, 2-1 si 3-2. Scandinavele au condus cu 4-3 (8), dar apoi au urmat trei goluri la rand ale echipei noastre, 4-6 (12). Suedia a revenit pe tabela si s-a desprins la doua goluri, 10-8 (20), iar la pauza avantajul era de trei goluri, 15-12. In debutul reprizei secunde, Suedia a facut 16-12 (31), dar Romania a inscris de cinci ori la rand, preluand conducerea, cu 16-17 (35). De la 18-18 (38) a urmat o noua serie remarcabila a tricolorelor, cu sase goluri la rand, pentru 18-24 (43). Romania a avut o evolutie tactica buna in ultimul sfert de ora si a reusit sa isi pastreze avantajul creat si sa castige la trei goluri, cu 33-30.

Golurile echipei Romaniei au fost reusite de Cristina Neagu - 8, Adriana Nechita 6, Eliza Buceschi 5, Valentina Ardean-Elisei 5, Aurelia Bradeanu 2, Ana-Maria Tanasie 2, Laura Chiper 2, Melinda Geiger 1, Gabriela Perianu 1, Oana Manea 1.

Pentru Suedia au marcat: Jenny Alm 6 goluri, Louise Sand 5 goluri, Johanna Ahlm 5, Jamina Roberts 4, Linn Blohm 3, Nathalie Hagman 2, Anna-Maria Johansson 2, Frida Tegstedt 1, Marie Wall 1, Emma Hawia 1.

Romania a mai jucat meciuri de pregatire cu Franta, Cehia si Cuba. Nationala a invins Cehia cu 31-26 si Cuba cu 36-23, insa a pierdut cu 27-29 meciul cu Franta.

Romania la debuta pe 5 decembrie la Mondialul din Danemarca, impotriva echipei din Porto Rico.