CSM București și-a aflat adversara din play-off-ul Ligii Campionilor! Când se joacă meciurile

CSM Bucuresti Handbal feminin liga campionilor handbal TSKA Moscova Handbal
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 19:37
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 19:37

CSM Bucureşti a încheiat duminică, pe teren propriu, parcursul în grupa A din Liga Campionilor cu o remiză, 29-29 cu liderul Team Esbjerg.

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, va întâlni formaţia ŢSKA Moscova în faza play-off a Ligii Campionilor, în dublă manşă eliminatorie, pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

CSM București - ȚSKA Moscova, în play-off-ul Ligii Campionilor la handbal feminin

CSM s-a clasat pe locul 5 (15 puncte), iar în faza play-off se va duela cu formaţia ŢSKA Moscova (locul 4 în grupa B), în urma partidei de duminică, scor 27-26, cu Metz.

La finalul grupelor, Cristina Neagu a devenit golgeter în Liga Campionilor, cu 94 goluri.

Partidele vor avea loc în 26-27 martie, la Bucureşti, respectiv în 2-3 aprilie, în deplasare. Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală, unde adversară va fi Team Esbjerg.

Potrivit regulamentului, primele două clasate din grupa A, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

Rezultatele obţinute de CSM Bucureşti în grupa A sunt: 21-22 şi 29-29 cu Team Esbjerg, 27-30şi 0-10 cu Rostov-Don, 36-31 şi 29-21 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.