Ce au făcut Minaur Baia Mare și CSM Constanța la debutul în European League

Minaur Baia Mare CSM Constanta European League Handbal Masculin Potaissa Turda Handbal
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 08:21
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 08:26

Cele două formații românești de handbal masculin au evoluat în turul 1 al competiției europene inter-cluburi.

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia ungară FTC Budapesta, în manşa tur din turul I al European League: Minaur a pierdut meciul cu scorul de 27-36 (14-15).

Manşa retur va avea loc în 4 septembrie, în deplasare, pentru calificarea în faza următoare.

Minaur - FTC 27-36, Chambery - CSM Constanța 27-23, Potaissa joacă duminică la Savehof

Tot sâmbătă, CSM Constanţa a fost învinsă, în deplasare, de formaţia franceză Chambery Savoie, în aceeași fază a competiției: Echipa franceză a câştigat cu scorul de 27-23 (12-10). Manşa retur va avea loc în 3 septembrie, la Constanţa.

A treia echipă românească angrenată în această fază a competiţiei este Potaissa Turda, care va evolua duminică, în deplasare, cu suedezii de la IK Savehof. Returul este programat pe teren propriu, în 3 septembrie.