VIDEO EXCLUSIV Când se joacă Cehia - România, returul barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin. Tricolorii au un avans fragil

Data publicarii: Miercuri 08 Mai 2024, 20:08
Data actualizarii: Miercuri 08 Mai 2024, 20:18

România a făcut un pas către Campionatul Mondial de handbal masculin din 2025.

• Returul e duminică, de la 17:30, la Brno. Meciul e transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Naționala condusă de George Buricea s-a impus miercuri seara, în Baia Mare, scor 31-30 cu reprezentativa Cehiei, după ce la pauză tricolorii aveau un avans de cinci lungimi, 16-11.

Tricolorii au un avans fragil

Mai mult, în actul secund, portarul Dan Vasile (foto) și colegii lui s-au desprins de două ori la șapte goluri.

După un început mai greoi, în care cehii au condus cu 5-3, România a preluat controlul şi la pauză avea un avans de patru goluri, 15-11.

România a ajuns în repriza secundă la un avantaj de şapte goluri, 22-15 (min. 38) şi 23-16 (41), dar oaspeţii au revenit în ultimul sfert de oră şi chiar au egalat, 30-30, Demis Grigoraş marcând golul victoriei.

Când se joacă Cehia - România, returul barajului + Ce spune Demis Grigoraș

"Șansele acum pentru calificarea la Mondial sunt acum 50 - 50 la sută", a declarat la finalul meciului din Baia Mare cel mai bun jucător al naționalei de handbal, în 31-30 cu Cehia, interul dreapta Demis Grigoraș. Returul e duminică, de la 17:30, la Brno (LIVE pe Pro Arena și VOYO).

Pentru România au înscris Demis Grigoraş 9 goluri, Călin Dedu 5, Andrei Buzle 5, Daniel Stanciuc 3, Ionuţ Nistor Ioniţă 3, Alexandru George Andrei 3, Dan Racoţea 1, Andrei Drăgan 1, Călin Căbuţ 1. Dan Vasile a apărat 6 şuturi (17,14%).

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Tomas Piroch 9, Matej Klima 6, Jakub Sterba 6, Vit Reichl 3, Stepan Zeman 2, Jakub Hrstka 1, Jonas Patzel 1, Tomas Babak 1, Dominik Solak 1. Tomas Mrkva a avut 2 intervenţii (8,33%), iar Jan Hrdlicka una (10%).