Bucuresti 1-1 Baia Mare, dupa prima zi a finalelor la handbal! Galacticele CSM-ului au invins Baia Mare, Minaur si-a luat revansa la masculin

CSM Bucuresti Handbal HCM Baia Mare Handbal
Data publicarii: Vineri 22 Mai 2015, 22:38
Data actualizarii: Vineri 22 Mai 2015, 22:47

HCM Minaur Baia Mare a invins-o pe CSM Bucuresti cu scorul de 26-24 (15-12) in primul meci al finalei Ligii Nationale de handbal masculin
La feminin, CSM a invins HCM Baia Mare cu scorul de 23-22 (DETALII AICI)

Minaur a facut un pas important catre al treilea sau titlu de campioana a Romaniei, primul dupa 1999.

Baimarenii au inceput foarte bine meciul, au condus cu 2-0 (min. 3), CSM a egalat, 2-2 (6), dupa care oaspetii au punctat de sapte ori la rand si s-au desprins la 9-2 (12). Bucurestenii si-au revenit apoi si au inscris cinci goluri consecutive, revenind in meci, 7-9 (17).

Minaur a avut iar o perioada buna de joc si scorul s-a marit la 13-7 (23), insa CSM a redus din diferenta, avantajul oaspetilor fiind de doar trei goluri la pauza, 15-12, in conditiile in care gazdele au irosit si doua aruncari de la 7 metri. Portarul maghiar Tatai (Minaur) a fost eliminat doua minute in finalul primei reprize pentru faptul ca s-a luat la cearta cu un coechipier.

CSM a continuat perioada buna si dupa pauza, iar in minutul 37 reusea egalarea, 15-15, iar apoi a preluat conducerea, 17-15 (40). Minaur a avut 12 minute fara gol (29-41). Echipa antrenata de Bozo Rudic si Ovidiu Mihaila a ajuns avantaj maxim de patru goluri pe tabela, 21-17 (45), dar a avut un final mai slab, cu doar trei goluri inscrise in ultimul sfert de ora si noua primite. Omul ultimelor cinci minute a fost spaniolul Malmagro, care a inscris ultimele trei goluri ale vizitatorilor.

Finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei meciuri, urmatoarele doua fiind programate la Baia Mare, pe 26 mai si, eventual, 28 mai.

Duelul dintre CSM Bucuresti si HCM Baia Mare este egal, dupa prima mansa, echipa din Capitala castigant primul meci din finala feminina (23-22) - DETALII AICI, iar HCM s-a impus in finala masculina cu 26-24.