Victorie IMENSA: Larvik 25-27 Oltchim! Valcea in faza a doua a grupelor!Transmite-le un mesaj:

Data publicarii: Duminica 11 Ianuarie 2009, 15:15
Data actualizarii: Duminica 11 Ianuarie 2009, 19:15
Oltchim a invins cu 27 la 25 pe Larvik  si s-a calificat in faza a doua a grupelor. Transmite un mesaj aici fetelor!

Primele zece minute au fost destul de echilibrate, dar totusi cu nordicele in avantaj permanent, de 1-2 goluri. In minutul 11, Larvik s-a desprins insa pentru prima data la trei goluri, 6-3, iar efortul Oltchimului de a tine aproape a fost din ce in ce mai mare. Campioana Romaniei a avut probleme la finalizare, astfel ca echipa norvegiana a profitat si a ramas in avantaj confortabil (10-6, min. 19). Larvik si-a pierdut din "suflu" spre pauza, 11-10 (min. 24), dar a reusit totusi sa iasa la vestiare in avantaj, 15-13. In prima repriza, Oltchim le-a avut in prim-plan pe Gatzel, precisa de la 7 metri, si Luca, din actiune.

Repriza secunda a continuat sub semnul echilibrului. Larvik isi juca ultima sansa de a mai spera la calificarea in faza a doua a grupelor, in timp ce Oltchim era cu gandul la victoria, care i-ar fi adus "biletele" cu un meci inainte de finalul grupei preliminare.

Luca a reusit sa egaleze in minutul 39, 18-18, dar apoi Oltchim a ratat cateva oportunitati excelente de a trece la conducere pentru prima data. Miza rezultatului si-a pus amprenta pe aproape fiecare actiune a celor doua echipe, dar aceeasi Luca a reusit sa aduca avantajul, 20-19 (min. 45), marit de Lecusanu, 23-21 (min. 50). Cu trei minute inainte de final, tabela arata egalitatea, 24-24, iar in ultimul minut, Avadanii a marcat pentru 26-25 si 27-25. Oltchim a incheiat victorioasa partida, dar si obtinand calificarea in faza a doua a grupelor Ligii Campionilor.

Marcatoarele echipei valcene au fost: Luca 7 goluri, Avadanii 5, Gatzel 5, Lecusanu 4, Manea 3, Elisei-Ardean 2, Puscasu 1, in timp ce de la Larvik s-a remarcat Riegelhuth, autoare a 12 goluri. In meciul tur, la Rm. Valcea, Oltchim s-a impus in fata nordicelor, cu 33-29.

Tot in cadrul etapei a V-a, Podravka Koprivnica a invins, sambata, in deplasare, pe Lada Togliatti, cu 34-28.

Clasamentul grupei C este urmatorul: Oltchim 8 puncte, Podravka 6 puncte, Larvik 4 puncte, Lada Togliatti 2 puncte. Larvik si Lada sunt eliminate din competitie, in timp ce rezultatului ultimului meci, dintre Oltchim si Podravka va stabili clasarea pe primele doua pozitii, valcencele fiind insa deja calificate in faza a doua a grupelor. Meciul va avea loc la Rm. Valcea, in 18 ianuarie. Tragerea la sorti a celor doua grupe principale va avea loc in 20 ianuarie, la Viena.