CSM Bucuresti, invinsa la LIMITA in Liga Campionilor: 21-22 cu Vardar Skopje, dupa un final dramatic

Vardar Skopje CSM Bucuresti Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Sambata 09 Ianuarie 2016, 20:27
Data actualizarii: Sambata 09 Ianuarie 2016, 20:31

Infrangere grea pentru CSM in Liga.

Dupa cateva minute echilibrate, CSMB s-a desprins la doua goluri, 4-2 (min. 8), iar apoi 5-3 (9), scorul devenind 6-3 pentru campioana Romaniei (12). Vardar a egalat, 6-6 (15), iar dupa aceea a preluat conducerea, cu 8-7 (18). Gazdele si-au marit avantajul la trei goluri, 11-8 (24), dar echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen a avut un final foarte bun de prima repriza, iar la pauza scorul era egal, 11-11.

Perioada buna a echipei din Capitala a continuat si la reluare, CSMB avand 13-11 (32), dupa o serie de cinci goluri consecutive.

Vardar a fost echipa care a venit mereu din urma pe tabela, iar de la 18-19 (49) s-a dus la 22-19 (57), ecart care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta partidei. CSMB a fortat egalarea pe final, dar cele zece minute fara gol marcat (49-59) au atarnat greu in balanta meciului. Ana Paula Rodrigues Belo a ratat ultima aruncare a meciului, pentru CSMB.

Isabelle Gullden a fost cea mai buna marcatoare a CSM-ului, cu 8 goluri. Celelalte goluri au fost inscrise de Ana Paula Rodrigues Belo - 4, Maria Fisker - 3, Oana Manea - 2, Carmen Martin - 2, Aurelia Bradeanu - 2.

Pentru Vardar au inscris: Andrea Lekic - 5 goluri, Andrea Penezic - 4, Siraba Dembele - 4, Anja Althaus - 3, Barbara Lazovic - 2, Andrea Klikovac - 2, Jovanka Radicevic - 2.

Au arbitrat Viktorija Kijauskaite si Ausra Zaliene (ambele din Lituania), iar delegat EHFa fost Berndt Dugall (Germania).

In alta partida din Grupa a 2-a, Gyori Audi ETO KC a invins-o pe campioana en titre, Buducnost Podgorica, cu 22-20, Cristina Neagu marcand patru goluri pentru invinse.

Duminica va avea loc ultima partida a etapei, intre FC Midtjylland si IK Savehof.

in clasament, pe primul loc se afla Gyori Audi ETO KC, cu 7 puncte, urmata de Buducnost, 7 p, Vardar, 6 p, CSM Bucuresti, 5 p, FC Midtjylland, 3 p, IK Savehof, 0 p.

CSMB va juca pe 15 ianuarie urmatorul meci in competitie, pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland.