Umiliti la ultimul meci din grupa! Pick Szeged 35-25 HCM!

Data publicarii: Duminica 07 Martie 2010, 18:15
Data actualizarii: Duminica 07 Martie 2010, 20:05

Calificati deja in optimile Ligii, campionii de la HCM Constanta au fost umiliti de Szeged, scor 35-25!

HCM nu a reusit sa faca impresie buna si la ultimul meci din grupa! HCM a cedat categoric in repriza a doua a meciului dupa ce a condus si la 3 goluri si a pierdut pe final la 10 goluri diferenta!

HCM a dominat prima repriza, iesind la vestiare cu un avantaj de trei goluri, 17-14. Campioana Romaniei a inceput insa extrem de slab repriza secunda, primind sapte goluri si nemarcand vreunul in primele zece minute (21-17, min. 40). Mai mult, in minutul 38 l-a pierdut si pe pivotul titular Silviu Baiceanu, eliminat direct cu cartonas rosu, pentru un fault dur asupra unui adversar. Pick Szeged s-a detasat rapid la sapte goluri, 28-21 (min. 46), pastrand avantajul pana la final, intr-o victorie de palmares, care nu schimba cu nimic clasamentul final al grupei A.

Miercuri s-a jucat partida dintre Chekhovskie Medvedi si PAOK Salonic, scor 46-22, in timp ce tot duminica, in Franta, a avut loc partida dintre liderul Montpellier HB si Pevafersa Valladolid, scor 30-30 (15-16).
Clasament final al grupei A: 1. Montpellier HB 17 puncte; 2. Chekhovskie Medvedi 14 puncte; 3. Pevafersa Valladolid 12 puncte; 4. HCM Constanta 9 puncte (4 victorii, 1 egal, 5 infrangeri)
5. Pick Szeged 6 puncte; 6. PAOK Salonic 2 puncte.

Primele patru clasate din grupa, adica Montpellier HB, Chekhovskie Medvedi, Pevafersa Valladolid si HCM Constanta s-au calificat in faza optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

In optimile Ligii, HCM Constanta va da peste una dintre super puterile handbalului european: Ciudad Real, Veszprem, Barcelona sau Kiel. Tragerea la sorti e marti. Pana atunci, Constanta joaca ultimul meci din grupa: acasa la Pick Szeged, in direct la Sport.ro, duminica dupa amiaza de la 18.15.