Neagu si Gullden o duc pe CSM in Final Four dupa un meci dramatic! CSM Bucuresti a fost in pericol sa rateze calificarea

CSM Bucuresti Final Four Metz Handbal
Data publicarii: Duminica 15 Aprilie 2018, 17:35
Data actualizarii: Duminica 15 Aprilie 2018, 19:41

CSM Bucuresti a eliminat-o pe Metz in sferturile Ligii Campionilor la handbal.

LIVE TEXT

FINAL! CSM Bucuresti pierde cu 27-20 returul de la Metz insa se califica in Final Four datorita victoriei la 13 goluri din partida tur! Neagu si Gullden au inscris cate 7 goluri. CSM Bucuresti va juca in Final Four cu Vardar, Rostov si Gyor.

Min 58. Gullden inscrie de la 7 metri si totul s-a incheiat pentru Metz 26-19

Min 57. CSM se descatuseaza, Neagu inscrie din nou 25-18

Min 55. Neagu inscrie un nou gol crucial! 25-17

Min 54. Scoatem portarul pe atac, Metz recupereaza si inscrie 25-16

Min 52. Jucatoarele de la CSM cer fortare, insa nu se acorda. Neagu da apoi o pasa superba si e 23-16

Min 51. CSM reuseste sa inscrie de 2 ori si situatia devina una mai linistita 22-15

Min 47. Mehmedovici isi pacaleste adversara si inscrie de pe extrema 21-13

Min 45. Primim un nou gol dupa o faza la care jucatoarea lui Metz pare sa fi facut pasi 21-12

Min 44. Primul gol din actiune pentru CSM dupa o aruncare cu pamantul a lui Neagu 20-12

Min 43. Pivotul lui Metz scapa mingea si CSM are ocazia de a reduce din diferenta. Mai sunt doar 4 puncte avans pentru CSM dupa scorul din tur, insa este greu de crezut ca CSM va inscrie 21 de goluri in acest meci astfel ca o infrangere la 13 goluri ar insemna eliminarea!

Min 42. Primim gol din extrema, apoi atacul nostru este oprit pentru fortare 20-11

Min 40. Scapam fara gol primit in perioada de inferioritate, Niombla a fost aproape de a inscrie din nou, dar a ratat. Ce gafa a bancii! Schimbare gresita care aduce o noua inferioritate de 2 minute pentru CSM!

Min 39. Mehmedovic intra bine spre centru si e faultata. 7 metri pentru CSM. Gullden inscrie 19-11

Min 39. Primi un gol dintr-un unghi imposibil! 19-10

Min 38. Neagu primeste eliminare de 2 minute dupa o impingere

Min 37. Bella Gullden inscrie primul gol pentru CSM in repriza a doua de la 7 metri. Metz inscrie apoi rapid 17-10

Min 35. Primim un nou gol de la 7 metri iar avantajul pe dubla mansa mai este de doar 5 puncte!

Min 34. Primim un nou gol si ratam incredibil 16-9

Min 33. Nu reusim sa inscriem niciun gol in superioritate numerica, primim in schimb de la 7 metri. 15-9

Min 32. Niciuna dintre echipe nu marcheaza in startul reprizei, Metz ramane insa pentru 2 minute fara o jucatoare dupa un fault dur.

PAUZA! Este 14-9 pentru Metz la pauza. CSM are in continuare un avantaj linistitor dupa victoria la 13 goluri din tur, insa CSM a jucat sub asteptari in prima repriza. Doar 3 jucatoare au marcat pentru CSM in prima repriza - Bellla Gullden (4), Cristina Neagu (3) si Niombla (2)

Min 29. Inscrie de la 7 metri si e 13-8

Min 27. Ratare din extrema pentru CSM, contraatac rapid si se face 13-7

Min 26. Aruncari de la mare distanta ale jucatoarelor noastre, Rajcic apara fara mari probleme. Metz inscrie din nou de la 7 metri 12-7

Min 24. Se reface cea mai mare diferenta din acest meci, de 4 goluri, dupa un gol primit din extrema 11-7

Min 22. Arbitri nu vad pasi la o jucatoare de la Metz, Mehmedovic faulteaza si este 7 metri si 2 minute eliminare 10-7

Min 21. Metz inscrie cu pivotul 9-7

Min 20. Paula Ungureanu face un meci fantastic, reusind 3 parade consecutive! Ramane 8-7

Min 18. Bella Gullden inscrie din nou de la 7 metri 8-7

Min 16. Gol si eliminare de 2 minute pentru CSM. 8-6

Min 14. Aruncare de la mare distanta a Cristinei, aparata de portarita lui Metz. Rateaza si adversarele atacul, mingea lovind bara. Ramane 8-5

Min 12. Gullden marcheaza al 2-lea gol al ei in acest meci, Metz inscrie si ea 8-5

Min 11. Gazdele se desprind, Johansson a cerut un time-out. Vin apoi cate un gol pentru ambele echipe 7-4

Min 9. Aruncare puternica a Cristinei Neagu care o izbeste in fata pe portarita lui Metz 4-3

Min 9. Doua atacuri rapide ale echipei franceze o readuc in avantaj 4-2

Min 8. Cristina Neagu inscrie cu o aruncare de la distanta 2-2

Min 7. Un nou atac ratat pentru CSM, o noua aruncare de la 7 metri ratata de Metz! Ramane 2-1

Min 4. Metz inscrie, CSM insa rateaza apoi atacul. Jucatoarele franceze au ocazia de a se desprinde, dar o lovitura de la 7 metri se duce peste poarta 2-1

Min 3. CSM egaleaza rapid 1-1

Min 2. Gazdele sunt cele care inscriu primele 1-0

Dupa 34-21 in partida tur de la Bucuresti, CSM este aproape de o noua calificare in Final Four al Champions League la handbal. Se stiu deja celelalte 3 echipe calificate in ultimul act - Rostov, Vardar si Gyor.

CSM Bucuresti spera sa evite o rasturnare de situatie istorica - niciodata in Liga Campionilor o echipa nu a reusit sa revina dupa ce pierduse la 13 puncte primul meci!

"Pentru ele, meciul cu noi a fost cel mai slab de pana acum. Nu aceasta este fata echipei Metz. Vor fi mult mai puternice, mai ales ca joaca acasa si pentru ca au o aparare foarte buna. Nu au aratat asta impotriva noastra, dar cu siguranta o vor arata acum" a spus Majda Mehmedovic inaintea partidei.

"Sigur ca ne pot pune probleme! Cred insa ca cele mai bune patru echipe din lume sunt Rostov, Vardar, noi si Gyor", a mai spus Per Johansson.