PREMIERA! CFR poate fi prima echipa care iese din grupele CL! United, Braga si Galata vin la Cluj! Cate puncte fac campionii?

CFR Cluj Liga Campionilor Grupe
Data publicarii: Joi 30 August 2012, 20:27
Data actualizarii: Joi 30 August 2012, 20:31

CFR, in grupa cu Manchester United, Braga si Galata /  Paszkany a cerut calificarea in optimile Champions League dupa tragerea la sorti!

Prezentarea echipelor Manchester United (Anglia), Sporting Braga (Portugalia) si Galatasaray Istanbul (Turcia), adversarele campioanei Romaniei, Cfr Cluj, in grupa H a Ligii Campionilor.

Manchester United a terminat pe locul secund in sezonul trecut de Premier League, fiind devansata de rivala Manchester City la golaveraj. United a castigat de 19 ori titlul de campioana a Angliei, 11 Cupe ale Angliei, 4 Cupe ale Ligii Angliei si 16 Supercupe ale Angliei.

Pe plan international, United a cucerit trei Ligi ale Campionilor, o Cupa a Cupelor, o Supercupa a Europei si o Campionatul Mondial al cluburilor.

Antrenorul echipei engleze este celebrul Sir Alex Ferguson, aflat in functie din 1986. Vedetele formatiei sunt Wayne Rooney, Nani, Ryan Giggs, Nemanja Vidici, Patrice Evra, dar si noile achizitii Robin van Persie si Shinji Kagawa.
In sezonul trecut al Ligii Campionilor, Manchester United s-a aflat in grupa cu Otelul Galati, dar ambele echipe au rata calificarea in optimile de finala, in dauna formatiilor FC Basel si Benfica Lisabona.

Sporting Braga
a terminat pe locul trei in sezonul trecut al campionatului Portugaliei, in urma echipelor FC Porto si Benfica Lisabona. Braga nu are un palmares prea bogat, ea castigand o singura data Cupa Portugaliei. Pe plan international, portughezii au jucat finala Ligii Europa in sezonul 2010/2011.

Braga este pregatita de Jose Peseiro, fost antrenor la Rapid Bucuresti. El a fost numit in functie in luna iunie. Vedetele portughezilor sunt Alan, Lima, Hugo Viana, Custodio, Ruben Micael si portarul Beto, care a castigat campionatul cu CFR Cluj in sezonul trecut.

Sporting Braga a jucat in preliminariile Ligii Campionilor si a trecut, in play-off, la loviturile de departajare, de formatia italiana Udinese.

Galatasaray Istanbul a castigat titlul de campioana a Turciei in sezonul trecut si a fost direct acceptata in grupele Ligii Campionilor. Galata a castigat 18 titluri de campioana, 14 Cupe ale Turciei si 12 Supercupe ale Turciei. Pe plan international, gruparea turca a cucerit o Cupa UEFA in sezonul 1999/2000 si o Supercupa a Europei in 2001, atunci cand din lot faceau parte si romanii Gheorghe Hagi si Gheorghe Popescu. Antrenorul turcilor la Supercupa Europei era Mircea Lucescu.

Antrenorul campioanei Turciei este Fatih Terim, iar cei mai cunoscuti jucatori din lot sunt Milan Baros, Johan Elmander, Felipe Melo, Hamit Altintop, Tomas Ujfalusi, Emmanuel Eboue si portarul Fernando Muslera.

Sursa: Mediafax