Deac, titular alaturi de Raul! Messi, dubla de GENIU: Barca 5-1 PAO, Chivu out de la Inter, in 2-2 cu Twente! Vezi toate rezultatele!

Champions League Barcelona Inter Milano Manchester United Grupe
Data publicarii: Miercuri 15 Septembrie 2010, 00:28
Data actualizarii: Miercuri 15 Septembrie 2010, 17:35

Vezi TOATE rezultatele, CIFRELE, statisticile si clasamentele din grupe dupa meciurile de marti din Liga!

22 de goluri s-au marcat in prima seara de Liga. Din pacate pentru multi, prima optiune a serii, Manchester - Rangers a fost si singurul meci fara gol marcat.

Un singur roman a contat in prima seara de UCL din acest sezon. NU CHIVU! Capitanul nationalei nu a fost inclus nici macar pe lista rezervelor la Inter, presa din Italia a insistat pe ideea ca e accidentat, iar Benitez a jucat la Twente si cu Materazzi pe bara. Si asta s-a vazut. Inter a facut 2-2 in Olanda.

Deac este cea mai mare surpriza! A fost bagat titular alaturi de Raul la Schalke, dar a rezistat 45 de minute in teren.

Messi a facut o seara magica pe Nou Camp, a dat doua goluri si a inventat o noua faza in fotbal! A integrat tot ce inseamna TIKI TAKA intr-un singur sut: A tras din unghi mort in BARA-BARA, iar mingea i-a revenit lui Pedro in picior la 3 metri de linia portii.

INFO PRIMA ZI DE LIGA:

- Messi a dat primul gol in Liga la primul meci printr-un lob de exceptie. UPDATE 1: In min 45, a reusit dubla dupa o faza TIKI TAKA geniala, cu 6 pase care au facut praf apararea lui Panathinaikos. UPDATE 2: Messi a ratat sansa de a reusi hattrick-ul in acest sezon. In min 55 a ratat un penalty cu PAO.
- Chivu nu a fost inclus nici macar pe lista rezervelor la Inter. Gazzetta dello Sport a anuntat ca e accidentat, exista insa si posibilitatea ca Benitez sa nu fie tocmai multumit de evolutiile capitanului nationalei.
- Deac a reusit sa prinda primul 11 la Schalke si joaca in atac alaturi de legenda Raul! Deac a fost schimbat la pauza.
- Primul gol din Liga in acest sezon a fost... un autogol. Pasanen de la Werder e marele ghinionist, care a marcat chiar in minutul 13 al meciului cu Tottenham.
- 9 goluri s-au marcat in primele 20 de minute de Liga... 4 fiind reusite in minutul 20.
- Milito este un alt ghinionist al serii. A reusit al doilea autogol din acest start de Liga.
- Rooney continua anul de cosmar la Manchester. In min 40 a facut o entorsa si nu a mai putut alerga. In cele din rurma si-a revenit si a continuat partida.
- 15 goluri s-au marcat in primele 45 de minute din acest sezon de Liga. Singurele meciuri in care nu s-a inscris in prima repriza sunt United - Rangers si Copenhaga - Rubin Kazan (pentru cei care isi mai amintesc de Arlauskis, fostul jucator al Unirii este rezerva la Rubin)
- Höwedes este primul jucator care vede un rosu in acest sezon de Liga!
- Werder a reusit o premiera in acest sezon: a revenit de la 0-2 cu Tottenham!
- Moment emotionant pe Old Trafford in minutul 54! Valencia s-a accidentat grav, microfoanele de fond au surprins un sunet ce poate fi o fractura devastatoare pentru jucatorul lui United, medicii au intrat pe teren, iar intreg stadionul s-a ridicat in picioare ca sa-l aplaude.
- Messi a reusit una dintre cele mai frumoase faze ale primei seri de Liga: a trimis din unghi mort in bara de la coltul lung, mingea s-a dus in bara cealalta, de unde a sarit in piciorul lui Pedro, aflat la 3 metri de linia portii.
- Asta e STIREA ZILEI: Primul corner al meciului 100% britanic Manchester United - Glasgow Rangers a fost batut in minutul, "Atentie!!!", 86!
- Andone trebuie sa stea cu ochii pe N'Doye in aceste zile! Fratele dinamovistului, Dame N´Doye, tocmai a marcat cu Rubin Kazan si are motive sa sarbatoreasca in oras :)
- CIFRA SERII: posesia Barcelonei in acest meci a fost 86% (conform flashscores)

2-2, min 66: III  Jenas

Werder a reusit o revenire SENZATIONALA acasa cu Tottenham! Nemtii s-au vazut condusi inca din minutul 13, cand Pasanen a reusit primul gol al acestui sezon de Liga. Pacat ca a gresit poarta.

Crouch a marcat pentru Tottenham in minutul 18, iar englezii pareau zeii serii, fiind singura echipa cu un asemenea avantaj in asemenea conditii in prima seara de Liga.

Totul a inceput sa se destrame pentru echipa care a scos-o de pe un loc de Liga pe Manchester City in minutul 43. Almeida a marcat pentru Werder, pentru ca Marin sa egaleze in minutul 48, iar meciul sa se incheie 2-2.

Echipele de start:
Werder Bremen: Wiese, Pasanen, Wesley, Arnautovic, Fritz, Marin, Prodl, Silvestre, Frings, Hugo Almeida, Bargfrede
Rezerve: Mielitz, Boenisch, Borowski, Hunt, Husejinovic, Wagner, Jensen

Tottenham: Cudicini, Bale, Kaboul, Huddlestone, Lennon, Jenas, Van Der Vaart, Crouch, Corluka, King, Assou-Ekotto

2-2, min 48: III Maicon

Chivu nu a fost inclus de Benitez in lotul lui Inter pentru meciul din Olanda. "E accidenat", a scris presa din Italia despre roman. Inter a avut probleme mari la Twente, desi a deschis scorul relativ repede, in minutul 14, prin Sneijder.

Janssen a egalat in minutul 20, Milito si-a dat autogol in minutul 30, pentru ca golul egalizator al italienilor sa vina in minutul 41 prin Eto'o.

Echipele de start

Twente: Mihaylov, Wisgerhof, Brama, Janssen, De Jong, Ruiz, Rosales, Douglas, Janko, Chadli, Tindalli
Rezerve: Boschker, Kuiper, R. Bengtsson, Landzaat, Bajrami, Parker, Buysse

Inter: Julio Cesar, Zanetti, Lucio, Eto'o, Sneijder, Maicon, Mariga, Cambiasso, Milito, Samuel, Pandev

O. Cardozo

Benfica nu a avut emotii cu o echipa care in aceasta grupa pare ca nu va numara punctele stranse, ci ocaziile la poarta adversa. Luisao a deschos scorul in minutul 20 pentru portughezi, pentru ca Oscar Cardozo sa stabileasca scorul final in minutul 68, 2-0.

Benfica este lider in acest moment, datorita golaverajului, in Grupa B.

Benfica: Roberto, Luisao, Ruben Amorim, Javi Garcia, Oscar Cardozo, Aimar, Carlos Martins, Fabio Coentrao, Gaitan, David Luiz, Saviola
Rezerve: Julio Cesar, Airton, Jara, Maxi Pereira, Nuno Gomes, Cesar Peixoto, Sidnei

Happoel Tel Aviv: Enyeama, Douglas Da Silva, Bondarv, Fransman, Shechter, Sahar, Vermouth, Zahavi, Ben-Dayan, Yadin, Rocchi
Rezerve: Ben Shanan, Shivhon, Badier, Abutbul, ende, Shish, Tamuz

DEAC, TITULAR ALATURI DE RAUL!! LYON 1-0 SCHALKE
1-0, min 20: Bastos
1-0, min 31: III  Bastos
1-0, min 38: III Höwedes
1-0, min 41: III  Kolodzieczak

Deac e surpriza serii! In ciuda zvonurilor din presa germana care il dadeau rezerva, romanul adus de la Cluj a prins primul 11 si un loc alaturi de Raul! Din pacate pentru el, debutul nu a fost fericit... Schalke a pierdut cu 1-0 la Lyon, unicul gol fiind marcat de Bastos in minutul 20, iar Deac a rezistat pe teren 45 de minute.

Lyon: Lloris, Diakhate, Lovren, Briand, Pjanic, Lisando, Bastos, Kolodziejczak, Reveiller, Toulalan, Gourcuff
Rezerve: Vercoutre, Gassama, Kallstrom, Makoun, Gomis, Gonalons, Pied

Schalke: Neuer, Sarpei, Howedes, Plestan, Raul Gonzalez, Rakitic, Farfan, Jones, Huntelaar, Deac, Moritz
Rezerve: Schober, Edu, Kluge, Schmitz, Jurado, Jendrisek, Matip

Grupa C: 1. Valencia 3p, 2. Rangers 1p, 3. Manchester United 1p, 4. Bursaspor 0p.

VALENCIA A CASTIGAT LA BURSA! BURSASPOR 0-4 VALENCIA
0-1, min 16: Costa
0-2, min 41: Aduriz
0-3, min 68: Hernandez
0-4, min 76: Soldado

Valencia a castigat la Bursa in prima seara de Liga. Spania domina UCL dupa primele meciuri... Barca a dat 5 cu Panathinaikos pe Nou Camp, iar Valencia s-a jucat in Turcia cu Bursaspor.

Costa a deschis showul in minutul 16, Aduriz a dus scorul la 2-0 in minutul 41, Hernandez a marcat pentru 3-0 in minutul 68, iar Soldado a inchis tabela, 4-0, in minutul 76.

Bursaspor:
Ivankov, Gokcek Vederson, Omer Erdogan, Huseyin Cimsir, Insua, Volkan Sen, Ozan Ipek, Ali Tandogan, Ergic, Nunez, Stepanov
Rezerve: Yavuz Ozkan, Servan Yildirim, Svensson, Batalla, Turgay Bahadir, Mustafa Keceli, Ibrahim Ozturk

Valencia: Cesar Sanchez, Bruno Saltor, D. Navvaro, Mehmet Topal, Joaquin, Dominguez, Aduriz, Pablo Hernandez, Ricardo Costa, Mathieu, Costa
Rezerve:
Moya, Maduro, Albelda, Soldado, Mata, Manuel Fernandes, Miguel

ZERO FOTBAL! MANCHESTER UNITED 0-0 RANGERS
0-0, min 45: III McGregor
0-0, min 56: Valencia s-a accidentat GRAV si poate avea o fractura!

Pentru un meci britanic, urmatoarea cifra va explica perfect ce (nu) s-a jucat pe Old Trafford: primul corner al meciului a fost in minutul, 86!

Manchester poate regreta cel mai mult ca l-a pierdut pe Valencia, care s-a accidentat ingrozitor in minutul 56, fiind suspect de o fractura la glezna.

In rest, Manchester mai poate acuza un hent in careu in ultimele momente ale partidei! Restul... ZERO fotbal!

Manchester United: Kuszczak, Ferdinand, Brown, Rooney, Smalling, Park Ji Sung, Hernandez, Fabio, Fletcher, Valencia, Gibson
Rezerve: Van der Sar, Owen, Anderson, Giggs, O'Shea, Evans, Macheda

Rangers: McGregor, Weir, Broadfoot, Papac, McCulloch, Edu, Davis, Miller, Naismith, Whittaker, Bougherra
Rezerve: N. Alexander, Lafferty, Foster, Beattie, Weiss, Little, Hutton

Grupa D: 1. Barcelona 3p, 2. FC Copenhaga 3p, 3. Rubin Kazan 0p, 4. Panathinaikos 0p.

ATENTIE! N'DOYE PETRECE! FC COPENHAGA 1-0 RUBIN KAZAN
0-0, min 61: III Orekhov
0-0, min 84: III  Kaleshin
1-0, min 87: D. N´Doye

Fratele dinamovistului N'Doye a fost omul meciului la Copenhaga! Dame N'Doye a marcat unicul gol al victoriei cu Rubin Kazan, intr-un meci in care fostul jucator al Unirii, Arlauskis, a fost doar rezerva.

Copenhaga: Wiland, Pospech, Ottesen, Claudemir, Kvist, Gronkjaer, Santin, N;Doye, Andonsson, Wendt, Vingaard
Rezerve: Christensen, Norregaard, Larsson, Kristensen, Oviedo, Zanka, Bolanos

Rubin: Ryzhikov, Ansald, Salukvadze, Murawski, Noboa, Kaleshin, Orekhov, Bocchetti, Martins, Carlos Eduardo, Kornilenko
Rezerve: Arlauskis, Kuzmin, Sibaya, Kasaev, Medvedev, Gokdeniz Karadeniz, Natcho

MESSI, DUBLA DE SENZATIE! BARCELONA 5-1 PANATHINAIKOS
0-1, min 20: Govou
1-1, min 21: Messi
2-1, min 30: Villa
3-1, min 45: Messi
3-1, min 55: Messi a ratat un penalty!
4-1, min 77: Messi face o noua faza de geniu. Din unghi mort a tras si a nimenit bara de la coltul lung, mingea sarit in cealalta bara si apoi a ajuns in 3 metri la Pedro, care nu a ratat.
5-1, min 90: Dani Alves

SHOW, SHOW, SHOW! Barcelona a inceput incredibil noul sezon de Liga, cu un Messi intr-o forma de VIS! 2 goluri, 2 faze de gol facute de el si un penalty ratat!

Meciul cu Panathinaikos a inceput slab insa pentru Barcelona, care nu a uitat ca Hercules a batut cu 2-0 pe Nou Camp in urma cu cateva zile. Govou a deschis scorul pentru greci, iar catalanii au fost redusi la tacere.

Nici 60 de secunde a durat bucuria celor de la Panathinaikos, iar Messi a inceput spectacolul pe teren! A egalat in minutul 21 cu un lob superb la coltul lung. 9 minute mai tarziu, Villa a marcat cu un sut din 6 metri, Messi a dus scorul la 3-1 in minutul 45, pentru ca 10 minute mai tarziu sa rateze un penalty.

In minutul 77, Messi a facut o noua faza de geniu. Din unghi mort a tras si a nimenit bara de la coltul lung, mingea sarit in cealalta bara si apoi a ajuns in 3 metri la Pedro, care nu a ratat.

Ultimul gol al Barcelonei a fost reusit de brazilianul Dani Alves.

Barcelona: Victor Valdes, Daniel Alves, Pique, Puyol, Xavi, Villa, Iniesta, Messi, Busquets, Pedro, Abidal
Rezerve: Jose Pinto, Bojan, Mascherano, Keita, Milito, Maxwell, Adriano

Panathinaikos: Tzorvas, Boumsong, Kante, Cisse, Govou, Leto, Gilberto Silva, Marinos, Simao, Vyntra, Katsouranis
Rezerve: Karnezis, Sarriegi, Ninis, Ioannidis, Luis Garcia, Dimoutsos, Karagounis