Fanii lui Marseille, 'vinovați' de eliminarea din cupele europene?! Gestul disperat al antrenorului înainte de golul care a adus dezastrul

Olympique Marseille Tottenham uefa champions league Grupe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 02 Noiembrie 2022, 17:57
Data actualizarii: Miercuri 02 Noiembrie 2022, 17:58

Olympique Marseille și Tottenham s-au întâlnit în ultima rundă a grupelor UEFA Champions League, scor 1-2.

Echipele din Grupa D aveau fiecare șanse înainte de ultima rundă a grupelor, însă totul s-a terminat ca un coșmar pentru Olympique Marseille. Francezii au deschis scorul prin Mbemba, în minutul al doilea de prelungiri ale primei reprize, iar Marseille era calificată în optimi la acest scor.

Clement Lenglet a restabilit egalitatea pentru englezi, însă entuziasmul francezilor a rămas același, în contextul în care echipa avea asigurat un loc în cupele europene și cu o remiză. Cu toate astea, Tottenham a dat lovitura în al cincilea minut de prelungiri, prin Hojbjerg, care a înscris golul victoriei, care o trimitea pe Marseille pe ultimul loc în clasament și în afara cupelor europene.

Jucătorii lui Olympique Marseille, 'împiedicați' de fani

În faza premergătoare golului marcat de Tottenham, Igor Tudor, antrenorul lui Olympique Marseille a fost surprins gesticulând agresiv spre jucătorii săi, intrând chiar și în teren pentru a-i atenționa să se apere. Cu toate astea, zgomotul infernal de pe Stade Velodrome i-a împiedicat pe fotbaliști din a auzi indicațiile tehnicianului, după cum a recunoscut chiar el.

„Jucătorii nu m-au auzit din cauza publicului. Era prea mult zgomot. Le-am cerut să stea la mijloc pentru a securiza calificarea în Europa League, să nu se deschidă prea mult. E trist”, a dezvăluit antrenorul la finalul meciului.